Kadınlarda Yumurta Çatlaması (Ovulasyon) Belirtileri Nelerdir ?

Kadınlarda Yumurta Çatlaması (Ovulasyon) Belirtileri Nelerdir ?


Kadınlarda Yumurta Çatlaması (Ovulasyon) Belirtileri Nelerdir ? Kadınlarda Ovulasyon Nasıl Anlaşılır ? Yumurtlama zamanınız anlamına gelen ovulasyonu bilmek anne olmak isteyen her kadın için  önemlidir. Özetle hem bebek isteyen ve hem de bebek istemeyen kadınlar için de bu zamanı bilmek çok önemlidir.
Yumurtalama oluştuktan sonra yumurta 24 saat vücutta yaşar. 
Yumurtlamadan sonra tüplerden birisi tanesi yumurtayı alır. Ve bu dönemde cinsel ilişkiye girilirse sperm vajenden rahim ağzına oradan da rahim içi ve tüpe doğru ilerler ve yumurtayı döller. Hamile kalmak isteyen bir kadının ovulasyonu bilmesi sayesinde bu dönemde ilişkiye girilebilir ve yumurtanın döllenmesi şansı fazlalaşır. Şayet kadın hamile kalmak istemediği bir dönemde ise bu dönemde ilişkiye girmeyerek veya prezervatif kullanarak hamile kalmasını önler.
Kadınlarda Yumurta Çatlaması (Ovulasyon) Belirtileri Nelerdir ?

Aslında düzenli bir şeklide adet gören her kadın yumurtlar. Yani 28-25 günde bir adet düzeni varsa kadın yumurtluyor anlamına gelir. Özellikle adet öncesi memelerde şişlik, regl öncesi sinirlilik, hafif kilo alma, karında şişkinlik gibi belirtiler o ay kadının yumurtladığını göstermektedir.
Regl olacağınız tarihi biliyorsanız bunun 14 gün öncesi sizin yumurtlama gününüzdür. Yani mesela ayın 21’sinde adet olacaksanız ayın 7'sinde yumurtlama gününüzdür.
Yumurtlama sırasında vücudunuzda neler olur? 

Yumurtanızda 2-3 cm kadar basit bir kist oluşur ve bu kistin içindeki yumurta kistin çatlaması ile karın içine düşer. Bu gelişmeler esnasında kadında tek taraflı karın ağrısı olabilir ve bu ağrı 1-2 gün sürebilir. Bu taraf yumurtalıktan progesteron salınımı olmaktadır ve buna bağlı olarak da vücut ısısı 0.3 C artar. Bu artış luteal faz denen yumurtlamadan adet gününe kadar olan süre boyunca yüksek kalmaktadır. Bazı kadınlar yumurtlama olmadan önceki 1 hafta bir  başka değişle adetin 7. gününden sonra yataktan çıkmadan vücut ısılarını ölçmeye başlar ve yumurtlama günündeki artışı hergün ki ölçüm ile tespit eder. Bu konuda önemli olan yataktan çıkmadan hergün aynı saatte ölçüm yapmak ve bunu kaydetmeniz olacaktır. Böylelikle 0.3C lik artışı tespit edebilir ve böylece yumurtlama gününüzü belirlersiniz.

Kadınlarda Yumurta Çatlaması (Ovulasyon) Belirtileri Nelerdir ?


Ayrıca artış gösteren progesteron hormonu ile rahim ağzındaki salgılanan sıvının kıvamında yumuşama olmaktadır ve yumurtlama döneminde bu salgıyı ince ve şeffaf şekilde akıntının vajenden gelişini hissedersiniz.
Yumurtlama (Ovulasyon) testleri nasıl kullanılır?

Hamilelik planlayan kadınların bu dönemde cinsel ilişkiye girmelerinin gerekli olduğundan bahsetmiştik. Bundan ötürü
 yumurtlama yani ovulasyon testleri geliştirilmiştir. Bu test, aynı idrarda gebelik testi gibi yapılmaktadır. Adet olduğunuz ilk günden sonraki 12. günde bu testi yapmaya başlamanız gerekiyor. Sabahları ve akşamları idrar test edilmelidir. Eğer ovulasyon testinizde çift çizgi çıkarsa 24 saat içinde yumurtlayacağınız anlamına gelir ve muhakkak o gün ve devam eden 3 gün içinde her gün ilişkiye girmeniz gebelik şansınızı oldukça arttıracaktır. Yumurtlama testinde çift çizgi çıktıktan sonra testi yapmaya devam etmenize gerek yoktur.
Yumurtlama döneminde ilişkiye giren bir kadın hamilelik istemiyorsa ne yapmalı?

Eğer hamilelik istemiyorsanız ve korunmasız ilişkide bulunduysanız aynı gün veya en geç 3 gün içinde ertesi gün hapı kullanmalısınız. Ya da  7 gün içinde spiral taktırmanız da oluşacak gebeliği engelleyecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close