Hibrid Otomobillerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Hibrid Otomobillerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?


Hibrid Otomobillerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ? Hibrid Nedir Ne Demek ? Hibrid Otomobil Nedir ? 

Hibrid otomobiller, hareket için iki ya da daha fazla güç kaynağı kullanan araçlardır. İçten yanmalı bir motora sahip otomobiller benzinli iken, elektrikli otomobiller, içlerinde bulunan yüksek voltajlı piller ile güçlendirilir. Hibrid bir otomobil olsa da, benzin ve piller ile güçlendirilmekteler. Günümüzde üretilen hibrid otomobillerin çoğu içten yanmalı motor ve pille çalışan bir elektrik sistemi kombinasyonunu kullanırken, sıvı nitrojen ve güneş enerjisi gibi farklı kaynaklardan güç alan araçlarda bulunmaktadır.
Hibrid otomobiller yakın zamanda oldukça popüler hale geldi. Bunlar, çevre üzerindeki zararlı etkileri ile bilinen klasik otomobillerin en iyi alternatifleri olarak gösterilmektedir. Hibrid teknolojinin çevre dostu olduğu gerçeğini sorgulamakla birlikte, bu sizin için ideal olacağı anlamına gelmiyor. Hibrid araçların üretiminde yüksek maliyet bu teknolojinin en büyük dezavantajlarından birisidir. Düşük emisyonlar, hibrid otomobili tercih etmenizi sağlasa da, fiyat faktörü sizin bu araçları almak konusunda yeniden gözden geçirmenizi sağlayabilir.

Hibrid Otomobillerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Hibrid Otomobillerin Avantajları Nelerdir ?Çevre Dostu Hibrid Otomobil
Hibrid bir otomobil kullanmanın en büyük avantajı, çevreye verdiğiniz olumlu katkınızdır. Konvansiyonel otomobiller, zararlı sera gazı salgıladığından dolayı maruz kaldıkları çevre kirliliği açısından kötü bilinmektedirler. Plug-in hibrid araçlar ilk güç kaynağı olarak elektrik sistemi kullandıkları ve içten yanmalı motoru, elektrik sisteminin bir yedeği olarak kullandıkları için en iyi seçenek olarak düşünülür.

Kaynakların Verimli Kullanımı


Yakıt fiyatlarının gün geçtikçe artmasıyla birlikte, elektrik veya biyoyakıt gibi alternatif kaynakları kullanmak çok daha uygulanabilir bir seçenek haline geldi. Modern hibridlerin, frenleme sırasında boşa harcanmış enerjinin yüksek voltajlı pillerde depolandığı ve sonunda otomobilin gücünde kullanacak şekilde tasarlandığı doğrudur.
Hibrid Otomobillerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?


Verimli Performans


Şehir içinde içten yanmalı motorlu bir otomobilin kullanılması yakıt israfına neden olmaktadır. Ancak, karayolu söz konusu olduğunda aynı şey bir nimet olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan, elektrik sistemine sahip bir otomobil otoyollarda yetersiz kalabiliyor, ancak şehir içlerinde çok başarılı bir performans sergiliyor. Hibrid otomobillerde, gereksiniminize göre bu iki mod arasında geçiş yapabilirsiniz.Bu hibrid araçlara, benzinle çalışan eşdeğerlerinin üzerinde bir avantaj sağlıyor.

Hibrid Otomobillerin Dezavantajları


Hibrid otomobillerin yukarıda belirtilen faydaları olduğu kadar, bu araçların birde dezavantajları bulunmaktadır .Hibridlerin eleştirmenlerce atıfta bulunduğu çeşitli dezavantajlarından yüksek maliyetleri en belirgin problem olarak görünüyor.

Çeşitli eksilerine bakacak olursak, en belirgin olanı bu otomobillerin yüksek fiyatlı olmasıdır. Yüksek fiyat, masraflı yüksek voltajlı piller ve iki motor sistemi ile geldiği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda,her iki sistemde bulunan parçaların, tamirleri söz konusu olduğunda ekonomizin zarar görmesi muhtemeldir.


Güç Yetersizliği

Hibrid otomobillerde kullanılan içten yanmalı motorlar, standart benzinli araçlarda kullanılanlardan daha da küçüktür. Otomobillerin bir çoğunda enerji tasarrufu modu ve güç modu olmak üzere iki farklı mod vardır; ikincisi otoyollarda kullanmak içindir. Güç moduna alındığında bile, bu araçlar standart benzinli araçların performansıyla erişemezler.

Pillerin Kullanımı Risklidir

Uzmanlar, hibrid otomobillerde bulunan yüksek voltajlı pillerin kaza esnasında felakete sebep olabileceğine de dikkat çekiyor. Bu problem, pillerin kaza durumunda sönecek şekilde tasarlanmış olan modern otomobilleri etkilemese de, eski hibrid modellerinde bunun yaşanabileceği konusunda hem fikirdirler.

Daha Yüksek Bakım Maliyetleri

Hibrid otomobillerde kullanılan pahalı yüksek voltajlı pillerin, hibrid otomobillerle ilgili en büyük sorunlardan biri olan düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerektiğidir. Çift motor mekanizması nedeniyle, hibrid araçların onarım ve bakım maliyetleri oldukça yüksektir. Ayrıca, böyle bir uzmanlığın tamircisini bulmak oldukça zordur, aracınızı tamir edebilecek bir tamirci aramak için bir hayli dolaşmanız gerekebilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close