Glikoz Şurubu Nedir,Glikoz Şurubu Nerelerde Kullanılır,Faydaları ve Zararları Nelerdir ? - Bilgi Portalı | Hayata Dair © 2019

6 Temmuz 2019

Glikoz Şurubu Nedir,Glikoz Şurubu Nerelerde Kullanılır,Faydaları ve Zararları Nelerdir ?
glikoz-şurubu-yayarlımıdır-glikoz-şurubu-nelerde-bulunur
Glikoz Şurubu Nedir ?

Glikoz Şurubu Nedir ? Glikoz Şurubu Faydalı mıdır? Glikoz Şurubu Zararlı mıdır? Glikoz Şurubu Nerelerde Kullanılır ? Glikoz Şurubu Nelerde Bulunur ? Glikoz Şurubu Hammaddesi Nedir ? Glikoz Şurubu Nasıl Yapılır? Glikoz Şurubu ile Şeker Arasındaki Fark ?

Günümüz gelişen teknolojileri ile birlikte ürünlerdeki üretim maliyetlerini düşürmek için,bir çok hazır gıda günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı şüphesiz ki 'glikoz şurubu' peki glikoz şurubu nedir, glikoz şurubu nerelerde var  ve  nerelerde kullanılır,glikoz şurubu faydalı mıdır ya da glikoz şurubu zararlı mıdır ? Glikoz Şurubu Hammaddesi Nedir ? Glikoz Şurubu Nasıl Yapılır ? Glikoz Şurubunun Formulü Nedir ? Glikoz Şurubu İle Şeker Arasındaki Fark ?

Glikoz şurubu;patates,pirinç,buğday gibi nişasta kaynaklarından elde edilir.Glikoz şurubunun formulü Früktoz şurubu ise parçalanmış mısır nişastasının glikoza,glikozunda früktoza dönüştürülmesiyle elde edilmektedir. Mısır şurubunun %80'i früktoz früktozun ise %20'si glikozdan oluşur.

Bu şuruplar şekerden daha tatlı  ve oldukça ucuzdur bu nedenle tercih edilme alanları oldukça geniştir.

Özetle,nişasta glikoz moleküllerinden  oluşan birleşik bir şekerdir. Ülkemizde mısır nişastası hammadde olarak kullanılırken diğer ülkelerde patetes,buğday,mısır gibi besinler hammadde olarak kullanılmaktadır.

Glikoz şurubu ile şeker arasındaki fark ise; şeker çeşitli bitkilerden elde edilen bir besin kaynağıdır glikoz ise nişastanın parçalanması ile elde edilir ve doğal şekerden farklı olarak kana direk karışır bu ise insan sağlığı için zararlıdır.

Glikoz Şurubu Nasıl Yapılır

Nişastanın Konversiyonu yada Nişastanın Hidrolizi olarak isimlerindirilen bir dizi işlemden geçerek yapılmaktadır. Nişasta ışıl işlemden geçtikten sonra enzimler yardımıyla sıvılaştırılır.Nişasta kendini oluşturan sakkaritlere ayrılır.Sakkaritleri içeren nişasta sıvısı aktif karbon, filtrasyon, iyon değişimi gibi işlemler ile saflaştırılır ve buharlaştırılarak istenildiği gibi konsantre edilir.


Nişastanın Konversiyonu ” veya “Nişastanın Hidrolizi” olarak isimlendirilen bir dizi işlem sonucu oluşur. Öncelikle nişasta ısıl işlem görür ve enzimler yardımıyla sıvılaştırılır. Nişasta kendini oluşturan sakkaritlere ayrılır. Sakkaritleri içeren nişasta sıvısı aktif karbon, filtrasyon, iyon değişimi gibi işlemler ile saflaştırılır ve buharlaştırılarak istenildiği gibi konsantre edilir. Oluşum süreci aşağıda basit bir şekilde şematize edilmiştir. Endüstriyel olarak ürünler DE derecesine göre 20-95 DE değerleri aralığında üretilebilirler.
Glikoz şuruplarının 37, 40, 60… gibi çeşitli DE dereceleri vardır. Örneğin; 42 DE glikoz şurubu 19% oranında dekstroz, %14 oranında maltoz, %11 oranında maltotrioz, %56 oranında yüksek şeker içerir. Glikoz şuruplarının özelliklerini belirlemede yalnızca DE değeri yeterli değildir. Karbonhidrat örüntüsü farklı olup, aynı DE değerine sahip şuruplar da üretilebilir
Glikoz Şurubu Nerelerde Kullanılır ?

Glikoz Şurubu Nerelerde Kullanılır  Glikoz Şurubu Ne İşe Yarar?


Glikoz şurubu genellikle gıdalarda,tatlandırma,yumuşatma,hacim kazandırma,nem tutma ve de kristalleştirmeyi önlemek için kullanılmaktadır.Ekonomik olması gıda sanayinde kullanımını arttırmaktadır.


Glikoz şurubunun tadı şekerle çok benzerlik gösterdiğinden dolayı tüketirken bunu fark etmemiz mümkün olmayabilr. Bu nedenle paketli ürünlerin içeriği mutlaka okunmalıdır. Aşağıda yer alan ürünlerin glikoz şurubu içermesi muhtemeldir. İşte glikoz şurubu içeren ürünler;


  • Çikolata, gofretler ve barlar
  • Kek, kurabiye, bisküvi gibi hamur işleri
  • Reçel, marmelat, krem çikolata ve ezmeler
  • Sütlü tatlılar, şerbetli tatlılar
  • Mayonez ve salata sosları
  • Salamuralar
  • İşlenmiş hazır gıdalar
  • Dondurma çeşitleri
  • Kolalı-gazlı içecekler
  • Hazır sebze suları


Glikoz Şurubu  Faydalı mı Yoksa Zararlı Mıdır ?

Glikoz şurubunun insan sağlığı üzerine bir faydası bulunmamaktadır. Dünya sağlık örgütü açıklamasına göre şeker alımının gün içinde alınan toplam enerjinin %10 unun u geçmemesi gerekmetedir.Glikoz şurubunun toksit etki dozu bilinmediğinden bir çok hastalığa sebebiyet verebileceği düşünülmektedir.Glikoz şurubunun sindirimi olmadığı için kana daha hızlı emilecektir ve bu durumda kan şekeri dengesini bozacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sponsor Bağlantılar

close
back to top