Ejder Meyvesi Nedir? Ejder Meyvesi Faydaları Nelerdir? Ejder Meyvesi Saksıda Yetişir mi ?


ejder-meyvesi-nedir-ejder-meyvesi-faydalari-nelerdir
Ejder Meyvesi Nedir,Faydaları Nelerdir ?


Ejder Meyvesi Nedir? Ejder Meyvesi Faydaları Nelerdir? Ejder Meyvesi Saksıda Yetişir mi ? Ejder Meyvesi Nerede Yetişir ? Ejder Meyvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?
Tropikal bir meyvelerden olan ejder meyvesi ülkemizde son zamanlarda popüler olmaya başladı. Kaktüs ailesine ait olan ejder meyvesi hakkında bilgileri sizler için araştırdık. Peki ejder meyvesi nedir? Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Ejder Meyvesi Saksıda yetişir mi ? Ejder Meyvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir ? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.
Dragn fruit, pitaya gibi adları ile bilinen Ejder meyvesi, kültür bir meyve türüdür. Endonezya,Çin ve Vietnam gibi farklı ülkelerde sıklıkla tüketilen bu meyve türü ülkemizde son 5 yıldır popüler olmaya başladı. Tropikal bir tür olan ejder meyvesi her yerde yetişmemektedir. Fakat mersinde üretimine başlandı bile. Az olmasına rağmen büyük bir ilgi gören ejder meyvesi, eski çağlardan beri alternatif tıpta sıklıkla kullanılırdı. Ekşi ve ferahlatıcı bir lezzete sahip olan ejder meyvesinin içindeki etli kısım tüketilmektedir. 

Ejder meyvesi nasıl yenir ? diye soracak olursanız dış kısmı sert olan bu meyvenin tüketim yöntemi ananas ile benzerlik göstermektedir. Amerika topluluklarından biri olan Kızılderililer, ejder meyvesini enerji kaynağı olarak görmüşlerdir. İçeriğinde susam benzeri küçük siyah çekirdekler barındırır. Çiğ olarak tüketilen ejder meyvesinin kalorisi bir hayli düşüktür. İçeriğindeki etli kısımın suyu çıkartılarak da tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra tatlı ve kokteyl yapımlarında da kullanılır. Yüksek C vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içermektedir.

Ejder Meyvesi Nedir,Faydaları Nelerdir ?


EJDER MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

- Soğuk tüketilen meyvelerden biri olan ejder meyvesi vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yaklaşık yüzde 85'ini rahatlıkla karşılar. Bağışıklık sistemini yenilediği gibi çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncini de artırır. 
- Diyabet hastalarının da kolaylıkla tüketebileceği bir besindir. İçeriğinde çok az şeker barındırır. Asidik özelliği ile kandaki basıncı dengelemektedir.

Vücudun sıvı oranını artırarak cildin daha nemli olmasına katkı sağlamaktadır. 
- Yüksek lif içeren ejder meyvesi, diyet yaparak kilo vermek isteyenlere önerilir. Uzun süreler tokluk hissi vermektedir. Bundan başkaca gün boyu vücudun enerjik kalmasını destekler.

- Damar tıkanıklığını engelleyerek kalp sağlığını korumaktadır.
-Kalsiyum kemik ve kas sistemi için gerekli minerallar yer alır.Bir adet ejder meyvesi insan vücudunun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun %70 ini karşılamktadır.
- Göz içindeki sıvı oranını dengelediği için katarak oluşumunun önüne geçmektedir.
- Yaşlılık döneminde görülen unutkanlık gibi beyin hastalıklarını engeller.
- Kuvetli bir antioksidan olduğu için bağırsaklarda besin atıklarının birikmesinin önüne geçerek, kabızlık sorununu yaşanmamasını sağlamaktadır. 
Ejder Meyvesi Nedir,Faydaları Nelerdir ?


Ejder Meyvesi Saksıda Yetişir mi ?


Ejder Meyvesi hobi amaçlı salon bitkisi gibi evde yetiştirilemez mi ? Evet tabiki de yetiştirilebilir. Kaktüsgillerden olan Ejder Meyvesi (Pitaya) her canlı gibi yaşamaya hayatta kalmaya programlanmıştır tamda bundan ötürü her ortamda  yaşamak için adeta ustalaşmış kaktüsgillerden olduğu için Ejder Meyvesi (Pitaya) da salonda balkonda dışar da yetişebilmektedir.

Ejder Meyvesi Nerede Yetişir?

Türkiyede yavaş yavaş yetiştirilmeye başlanan bu meyve Mersin bölgemizde yetiştirilmeye başlamıştır.Dünyada ise en çok Meksika,Orta ve Güney Amerika,Endenozya,Vietnam ve Malezya gibi ülkerde yetiştirilmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close