Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir ?

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir ?

Yeni doğmuş bebekler için en önemli besin kaynağı şüphesiz ki anne sütüdür. Anneler zaman zaman sütlerinin gelmediğinden yakınmaktadırlar.'Anne sütünü arttıran besinler' sayesinde aşağıda listelenen besin kaynaklarını tüketilerek süt üretimi desteklenebilir.

İşte Anne Sütünü Arttıran Besinler...
SU

Anne sütünün büyük bir bölümünü su oluşturmaktadır.Dolayısıyla vücutta azalan su durumlarında süt üretimi de azalacaktır.Doktorunuzun önerdiği miktarlarda su tüketmeyi unutmayın.

YUMURTA

En güçlü protein kaynaklarından olan yumurta,zengin aminoasit ve demir içeriğiyle emziren annelerin sütünü arttırmak için günlük tüketmesi gereken besinlerin başında gelmektedir.


KURUTULMUŞ MEYVELER

Kayısı,kuru incir,hurma,kuru üzüm gibi besinler bilinen en iyi süt arttırıcı(galactagogue) besinlerden bazılarıdır.Bu besin öğelerinin içerisindeki kalsiyum ve magnezyum bol miktarda bulunmaktadır ve bu durum süt arttırımını desteklemektedir.Özellikle incir ve hurma emzirme döneminde süt üretimini hızlandırmaktadır.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER


Maydanoz,roka,marul,ıspanak,kara lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler sayesinde emziren annelerin süt arttırımını doğal yollarla hızlandırmaktadır.Bir başka hususta bu sebzelerin içerdikleri demir,kalsiyum,folat ve de A vitamini içermeleri,bu durum üretilen sütün kalitesi arttıracaktır.

REZENE ÇAYI

Yapılan bilimsel çalışmalarla anne sütü yapması kanıtlanmış bitkilerden bir diğeri ise rezene'dir.Taze rezene yapraklarını yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.Kurutulmuş rezene tohumlarını ise kaynamış suda demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz.

SARIMSAK

Bebeğinizin süt emme süresini arttıran sarımsak aynı zamanda da annelerin iştahını arttırır ve süt kalitesi için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınmasını destekler.
YAĞLAR

Susam yağı,zeytinyağı ve de keten tohumu gibi sağlıklı yağların anne sütünü arttırdığı bilinmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close