Sinekler Ne Yer ? Sinekler Nasıl Beslenir ?sivrisinekler-nasil-beslenir
Sinekler Ne Yer

Sinekler Ne Yer ?

Dünya üzerinde yaşayan 177 familyada 120.000 türü bulunan sineklerin nasıl beslendiğini merak mı ediyorsunuz ?

Sinekler kısa ömre sahip canlılardır. Karasinekler yaşadıkların ortamın sıcaklığına da bağlı olarak iki ya da üç hafta yaşamaktadırlar. Sivrisineklerin ise dişileri ve erkeklerinin yaşam süreleri oldukça farklılık gösterir. Çünkü erkek sineklerin yaşam süreleri sadece 2 ya da 3 gün sürerken, dişiler 60 ile 90 gün gibi oldukça uzun bir süre yaşamlarını sürdürürler. Bilinenin aksine sivrisinekler kış mevsiminde de yaşayabilmektedir.

Sinekler ne yer , sinekler nasıl beslenir bu soru şüphesiz ki bir çoğumuzun aklına zaman zaman gelmekte.Hem sivrisinekler hem de karasinek olarak adlandırdığımız bu büyük gruptaki tüm sinekler, sıvı maddelerle beslenirler. Sıvının emilebilmesini sağlayan iki emme pompası besin kanalının ön kısmında bulunarak sıvı besinlerin, yemek borusuna ve oradan da bu boruya bağlı olan daha büyük hacimli kursaklarında depolanır.
Beslenme şekillerinin sıvıya dayanması onlara geniş bir yaşam alanı sağlamaktadır. Karasinekler yerleşim yerlerinde rastladığımız sineklerin yaklaşık olarak yüzde 90’ını oluşturur. Hemen her türlü gıda ve çöp artıkları onların tercih edebileceği besinler arasında ilk sırada yer alır. Bu özellikleri onların gittikleri her yere aynı zamanda vücutlarında taşıdıkları çok çeşitli hastalık ve mikropları da götürmesi anlamına gelmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close