Saçlar Neden Beyazlar ?


Sac Neden Beyazlar ?

Saç Neden Beyazlar ? Sakallar Neden Beyazlar ?

Bir çok etkeni içerisinde barındıran saç beyazlaması durumu erken yaşlarda görülebildiği gibi genellikle yaş ilerledikçe saça siyah renk özelliği veren pigmentin (melanin) yıpranmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Çoğumuz saçlarımızın neden beyazladığı konusunu merak etmekteyiz. Peki saçlar neden beyazlar ?

Saç Neden Beyazlar ? , Saç Beyazlaması Neden Olur ?

Günümüzde yaşlıların yanı sıra gençlerde de sıklıkla görülebilen bu durumun genetik faktörlerden çevresel özelliklere kadar pek çok nedeni olabilmektedir. İşte saç beyazlama nedenleri.

SAÇ NEDEN BEYAZLAR ?

* YAŞLANMA : Yaşlanmaya paralel olarak vücudumuzdaki pek çok hücrede üretim yavaşladığı gibi saçlarımıza ve tüylerimize siyah rengi veren melanin pigmentinin de azalması saçlarımızın ve sakallarımızın beyazlamasına neden olur.

                     
                     Sac Neden Beyazlar ?
* GENETİK FAKTÖRLER: Genetik olarak anne ve babamızdan aldığımız genetik kodlarımızın bir parçasıyız.Aile büyüklerimizde erken yaşlarda görülen saçların ve sakalların beyazlaması bizim için de bir tehdit unsuru sayılabilir.Bunun nedeni ise fiziksel özelliklerimizin genetik kodlardan aktarıldığı gerçeğidir.*ÇEVRESEL FAKTÖRLER: Hava kirliliği,yanlış şampuan tercihleri,klimalar,hijyen olmayan kozmetik ürün kullanımı,klimalar vb. durumlara maruz kalmak da beyazlama için tehdit oluşturmaktadır.


Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavisi başlıklı yayınımız için T I K L A Y I N >>>*ANİ TRAMVA VE ŞOKLAR: Hayatımızda her şey yolunda iken beklenmeyen zamanda beklenmeyen şekilde başımıza gelen olumsuz durumların yansıması biz de kısa süreliğine de olsa ani üzüntüye ve yıkıma neden olabilmektedir.Hatta ve hatta çok fazla kişide rastlanmasa da yoğun üzüntülü gecenin hemen ardından sabaha saçları beyazlayan kişiler de olabilmektedir.

*TROİD RAHATSIZLIKLARI: T3 ve T4 hormonları saçtaki melanin sentezini aşırı şekilde uyarır ise saçlarda aşırı beyazlama oluşabilmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close