Plasenta Nedir ? Plasenta Ne Zaman Oluşur ? Plasenta Ne İşe Yarar?Plasenta Nedir ? Plasenta Ne Zaman Oluşur ?

''Plasenta Nedir'' ? '' Plasenta Ne Zaman Oluşur ''? '' Plasenta Ne İşe Yarar'' ?

Plasenta nedir ? Hamilelik süreci boyunca anne ve bebek arasında olması gereken besin alışverişini sağlayan,bebeğin alması gereken besinleri anneden almasını sağlayan ve köprü vazifesi gören,rahim içerisinde bebekle birlikte büyüyen ve doğumdan sonra vücut dışarısına atılan geçici bir organdır.Anne karnındaki bebek,gebelik sürecinde göbek kordonu vasıtasıyla  plasentaya bağlı yaşar.Doğum anında göbek kordonunun da kesilmesi sonucunda ilişkisi kesilmiş olur.

Plasenta ne zaman oluşur ?  Hamileliğin ilk haftalarında hücreler embriyoyu oluşturmak üzere bölünmeye başladığında bazı hücreler de plasentayı oluşturacak şekilde ayrışırlar.Hamileliğin 4. haftasından itibaren vücutta artık iyice yükselmeye başlayan hamilelik hormonları bebeğin gelişimini desteklediği gibi plasentanın da gelişimine katkı sağlarlar.

Hamileliğin son haftalarına ulaşıldığında plasenta ortalama 23 mm kalınlığında ve de 190 mm çapına ulaşmaktadır. Aynı zamanda da 510 gr civarında ağırlığı bulunmaktadır.  Görevini tamamlayan plasenta doğum sonrasında rahim dışarısına çıkarak ilişkisi kesilir.

Plasenta Ne İşe Yarar ?  Temel vazifesi anne ile bebek arasındaki besin alışverişini sağlayan ve bebeğin alması gereken temel besin kaynaklarını almasını sağlayan bir aracı organdır.Bunun yanı sıra bir salgı bezi olarak da işlev görür ve hamilelik için gerekli olan hormonların salgılanmasından da sorumludur.

Anne rahmindeki kan, rahimdeki damarlar aracılığıyla plasentaya ulaşır ve bu noktada toplanır. Plasentanın kendine has hücresel sistemi sayesinde, annenin kanı ile bebeğin kanı hiçbir zaman birbirine karışmamaktadır. Anne karnındaki bebek (fetüs), ihtiyaç duyduğu anlarda tüm oksijeni, suyu, vitamin ve mineralleri plasenta yoluyla alır ve bünyesindeki tüm atık maddeleri yine plasenta vasıtasıyla dışarı atar. Ceninin kendi organları gelişimini tamamlayana dek plasenta; akciğer, karaciğer ve böbreklerin görevini üstlenir.
Yorum Gönder

0 Yorumlar

close