İdeal Uyku Nasıl Olmalı ?İdeal Uyku Nasıl Olmalı ?

İdeal Uyku Nasıl Olmalı ? Günde Kaç Saat Uyumalıyız ?


Uykuyu kim sevmez ki ! Kimi zaman o tatlı uykularımızdan uyanamazken bazen de ne kadar istesek uykuya dalamayız.

İdeal uyku nasıl olmalı , bebekler kaç saat uyumalı , çocuklar kaç saat uyumalı konusunda binlerce kişi arayış içerisinde.


Günün her saatinde vücudumuzun ihtiyacına göre uyuyabilmekteyiz kimi insanlar daha kısa uykuya ihtiyaç duyarken kimileri ise daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirler,gün içerisinde fiziksel ve zihinsel aktiviteler ne kadar artarsa uyku ihtiyacı da o kadar çok artacaktır. 

Uyku vücut metabolizmamızı düzenleyerek bizlere rahat bir gün vaad etmektedir. Özellikle gece alınan uyku diğer günün kaliteli geçmesi açısından oldukça önemlidir.

Yetişkin bireylerin 6-8 saat aralığında uyku alması yeterli kabul edilmektedir.

Düzenli olarak her gece aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkarsak vücut bu saati programlayarak günün ilgili saay dilimlerinde bu uykuyu isteyecektir.


Bebekler Ve Çocuklar Kaç Saat Uyumalı ?

cocuklar-kac-saat-uyumali

Genellikle yemeklerden sonra uykuya yenik düşeriz bunun nedeni ise karbonhidratların uykumuzu getirme özelliğinden dolayıdır.Bu saatlerde uyumak sağlık açısından hiç iyi olmayacaktır. Çok fazla uyku da çok az uyumak kadar zararlıdır.


Uykumuzu Etkileyen Faktörler ?

* Sağlık problemleri ( Burun tıkanıklığı,geniz eti vb)
* Çevredeki seslere karşı duyarlılık
* Yatış Pozisyonları
* Oda Sıcaklığı

gibi etkenler uykumuzu etkileyen faktörlerdendir.


Odamızı sık sık havalandırmak ve de uyurken üstümüze kalın örtüler örtmemek uyku kalitemizi arttıracaktır.Yüz üstü yatma alışkanlıkları gösterenlerin ise uyurken nefes alma sıkıntısı olabileceğinden ağız kurulukları olabilir.

Uykunuz gelmeden yatağa gitmek ve de uykuya dalmadan önce yoğun düşünceler içerisinde olmak uykuya dalmanızı oldukça etkileyerek bu süreci geciktirecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close