Nasır Nedir ? Nasır Nasıl Geçer ? Nasır Tedavisi Nasıl Olur?


nasir-tedavisi-nasil-olur
Nasır Nedir ? Nasır Nasıl Geçer ?


Nasır Nedir ? Nasır Nasıl Geçer ? Nasır Tedavisi Nasıl Olur ?
Nasır Nedir sorusu için gün içerisinde yüzlerce arama yapılmaktadır.Bir deri sertleşmesi durumu olan ''nasır'' derinin kendini savunmak amacıyla oluşturduğu deri katmanlarını arttırmasından kaynaklanmaktadır. Farklı şekil ve ebatlarda çıkabilen nasırlar insanoğlunda çok ciddi sıkıntılara da yol açabilmektedir.El ve ayaklarda oluşabilen nasır kişinin günlük hayatındaki aktivitelerinde problemler çıkarabilmektedir.

Nasırlar, tekrarlanan sürtünme veya basınçtan kaynaklanan kalınlaşmış, sarımsı cilt lekeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudunuzun cilt dokusunu korumak için doğal savunma olarak gelişmektedir.


Nasır Neden Oluşmaktadır ?


Ayakların ya da ellerin basınca ve sürtünmeye maruz kalması nasır oluşumunda ilk sırayı almaktadır.Ağır işlerde çalışan kişilerin sıklıkla karşılaştığı durumdur.İş yaşamında eldiven kullanmak bir nebze de olsa sürtünme kuvvetini azaltacaktır.Yine sağlıklı ve ortapedik ayağa baskı ve sürtünme uygulamayan ayakkabılar giymek nasır oluşumunu azaltacaktır.

Kadınların kullandığı yüksek topuklu ayakkabılar yürünmeyen anlarda bile ayak parmaklarına ve topuklara baskı uygulayacak bu da nasır oluşumunu hızlandıracaktır.

Yine aynı zamanda çıplak ayak ile uzun süreli yerle temas etmek sürtünmeyi arttıracağından nasır oluşumunu tetikler.

Spor salonlarında fitness ile ilgilenen bireylerin ağır yük altında koruyucu eldiven kullanmaması da nasır oluşumunu arttırır.

Sürekli bir müzik aleti çalmak da eldeki nasır oluşumunu hızlandırır.Nasır Nasıl Tedavi Edilir ?

İlaçların yanı sıra doğal yöntemler ile nasırlardan kurtulmanız mümkündür.

Elma Sirkesi:

Sirkenin içerisindeki etkin maddeler nasırlı bölgeye uygulandıktan sonra bu bölgeyi yumuşatarak zamanla tedavi eder.

Bir miktar pamuğu sirkeye bandırıp iyice yedirin ardından nasırlı bölgeye iyice yedirin,ardından bu pamuğu nasırlı bölgeye bant ile sararak gece bu şekilde uyuyun,sabah uyandığınızda bölgeyi pomza taşı ile ovalayın.Bu uygulamayı nasır ortadan kalkana kadar her gün uygulayaın.
Muz Peelingi

Muzumuzu yedikten sonra çöpe atmak yerine peeling yöntemiyle nasır tedavilerimizde kullanabiliriz.


Nasırlı bölgeye soyulmuş muz kabuğunu sarın ve çorap giydikten sonra bu şekilde ayağınızı sabaha kadar bekletin.

Her gün bu işlemi uygulamaya devam edin nasırın yok olduğunu göreceksiniz.

Kabartma Tozu,Zeytinyağı ve Limon Suyu

Kabartma tozu,limon suyu ve de zeytinyağı ile özel bir karışım hazırlayın.Bu nasırlarınızı yumuşatacak ve hızla cildinizi yenileyerek tedavi edecektir.


2 çorba kaşığı zeytinyağı,1 çorba kaşığı limon suyu ve de 1 çorba kabartma tozunu iyice karıştırın ve bu karışıma pamuk batırın ve nasırlı olan bölgeye her gün uygulayın.

Hint Yağı
Nasırlaşmış kuru ciltlere iyi gelen uygulamalardan bir diğeri de hint yağıdır.

Pamuğunuzu hint yağını iyice batırın ve nasırlı bölgeye uygulama yapın ve ardından pamuğu bant ile cildinize sabitleyin ve gece boyunca cildinize temas etmesini sağlayın. Bu uygulamayı nasırınız geçene kadar devam ettirin.

NOT: Herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa doktorunuza başvurarak bu uygulamaları uygulayınız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close