Hangi Hayvanlar Adet Görür ?
hayvanlar regl olur mu


'Hayvanlar adet olur mu ? ' Hangi Hayvanlar Adet Görür, Hayvanlar Adet Görür Mü ? Adet Gören Hayvanlar Hangileri? Regl Olan Hayvanlar ?

Tıpkı insanoğlunda olduğu gibi bazı hayvanlar da üremeleri ve soylarını devam ettirebilmek adına adet görürler.Hayvanlardaki bu durum 'kızgınlık' ya da 'östrüs' olarak adlandırılır.

Tüm memeli dişi hayvanlarda görülen bu dönem cinsel olgunluğa erişmeleriyle başlar ve doğal yapının bir sonucu olarak adet olurlar. Dişi hayvanlar sadece kızgınlık dönemlerinde erkekleri kabul ederler. Memeli hayvanlarda adet görmektedir.

Her hayvanın bu kızgınlık dönemleri,sıklıkları farklılık göstermektedir. Örneğin köpek,kedi,at ve koyun gibi hayvanlarda belirli mevsimlerde kızgınlık dönemi yaşanmaktadır (mevsime göre-östrus) kimi farklı türlerde ise örneğin domuz ve sığırlarda yıl boyunca bu durum dönem dönem devam eder. 

''Hangi Hayvanlar Adet Olur''

Köpek ve kedi mevsimsel değişkenliklere göre (6 ayda bir ) kızgınlık gösterirken at ve koyun gibi hayvanlar ise belirli mevsimlerde birden fazla kızgınlık gösterir.


Kedilerin adet  görme süreçlerinin oluşmasında hayvan türleri arasında farklılık görülmektedir.Kimi türler örnek koyun,sığır,domuz ve atta  adet dönemi süreci çiftleşmeye bağlı değilken,tavşan ve kedi gibi hayvanlarda çiftleşme sırasında provoke olarak ovulosyon oluşmaktadır.

Adet gören hayvanlar;

Yine örnekten yola çıkacak olursak ineklerde östrüs hali bir yıl boyunca her 21 ila 24 gün arasında görülmektedir,bu durum ise yaklaşık 18-20 saat aralığında sürmektedir.

Yıl boyunca östrus gören bir diğer hayvan ise domuzdur.

Domuzlar'ın östrus hali 19 ile 23 gün aralığında sürmektedir.

Midye ise muayen gün görülen tek kabuklu deniz canlısıdır.

Koyunlarda östrus 16 gün, kısraklarda tay kızgınlık dönemi hariç bir yıl boyunca 19 ile 21 gün arası bu dönem sürmektedir.

Sevimli dostlarımızdan köpeklerde ise bu dönem 14 gün sürer ve yılda iki kez görülür.
Yine farelerde östrus dönemi yıl boyunca devam eder ve ayda 4-5 gün kadar sürer.Köpeklerde bu dönemde sık idrara çıkma,iştah kesilmesi ve sık su içme gibi durumlar görülebilmektedir.
Bir diğer sevimli hayvan tavşanlarda ise memelilerin aksine düzenli olarak seksüel siklus görünmemektedir. Kedilerde olduğu gibi tavşanlarda da kahverengi bir akıntı görülür.Tavşanlardaki östrus halinde çiftleşmeyi kabul etme belirgin özelliklerdendir.
Tavşan ve kedilerde çiftleşme esnasında provoke olarak ovulosyon görülür. Adet dönemindeki kediler duvarlara sürtünerek ve yerlerde yuvarlanarak bu kokusunu bırakmaya çalışır

Kedilerin Kusma Nedenleri Nelerdir ? Tıklayınız >>>

Midye muayyen günü olan tek “kabuklu deniz canlısıdır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close