Doktor Kıyafetleri ve Ameliyat Önlükleri Neden Yeşil Renk ya da Mavi Renktedir ?


Doktorlar Neden Yeşil ya da Mavi renk Kıyafet Tercih Eder ?


Doktor kıyafetleri neden yeşil ya da mavidir hiç düşündünüz mü ?

Ameliyat esnasında doktorlar sürekli kırmızı kan gördükleri için bir süre sonra gözleri duyarsızlaşabilir gözün yoğun olarak kırmızı ile temas etmesinden sonra beyaz bir yere bakıldığında  önceden odaklanılan nesneler lekeler ya da gölgeler şeklinde görünebilmektedir.

Renk skalasında ise kanın kan kırmızı renginin zıttı yeşil ve ona yakın olan mavidir.Yeşilin ve mavinin tonlarına bakmak görüşü yenilemekte gözlerin hassasiyetini arttırmakta,göz aldanmasını,kırmızı renge karşı oluşan duyarsızlaşmayı önlemekte,kırmızının farklı tonlarının bile rahat algılanmasını sağlamaktadır.Doktorlar Neden Yeşil ya da Mavi Önlük Giyer

Ameliyat esnasında sürekli belirli bir noktaya bakan ve kırmızı ile yoğun temas halinde bulunan cerrahlar hata riski ile her an karşı karşıya kaldıkları için yeşil ya da yeşil tonu olan mavi ile temas halinde bulunmaları cerrahların gözlerini rahatlatacak ve gözlerini rahatlatarak hasta risklerini azaltacaktır.

İşte bu nedenlerden ötürü cerrah kıyafetleri ve hasta ameliyat kıyafetleri mavi ya da yeşil rengindedir.

Bu bilgiler ışığında Doktorlar neden yeşil önlük giyer ? Doktorlar neden mavi önlük giyer ? sorularının cevaplarını vermiş olduk.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close