Berdel Nedir,Berdel Nasıl Yapılır?


berdel-neden-yapilir,berdel ne demek
Berdel Nedir Berdel Nasıl YapılırBerdel Nedir,Berdel Ne Demektir,Berdel Neden Yapılır,Berdel Evililik Yasal mı,Berdel Usulü Nedir ? Mardin Berdel Nedir ? Berdel Nerelerde Var ?

Kelime anlamı olarak 'berdel' varlıklarına göz yumulan anlamına gelir. '' Berdel Nedir '': Bir evlilik töresi ya da gelin değiş tokuşu olarak da bilinmektedir.Doğuda berdel sıkça yapılmaktadır.


Berdel Evlilik Doğu ve Güneydoğu'yu esir alan ve 'kan davası'na önlem olarak uygulanır,'berdel neden yapılır' kürtçe'de 'onun yerine' anlamına gelmektedir ve çocuk yaşlardaki gençlerin feda edilmesine sebep olmaktadır,bu inanışa sahip olan insanlara göre bir onur kurtarma yoludur.

''Berdel Ne Demek Berdel Nasıl Yapılır ? '' Bir aile genellikle yoksulluk nedeniyle başlık parasını denkleştiremediği için karşı taraftan gelin alabilmek için kendi kızlarını 'berdel'  eder. Berdel nerelerde vardır ? Genellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da başlık parasını denkleştiremeyen ailelerin başvurduğu bir yöntem olan 'berdel'de aileler kız çocuklarını aralarında değiştirerek erkek çocuklarıyla evlendirirler.


berdel-nasil-yapilir
Berdel Evlilik Nedir ?


Genç bir kız baba,amca ya da amcasının oğlu ile
berdel usulü ile evlendirilebilmekte ve çıkan kan davalarında kızların 'kan berdeli' veya 'kanın rüşveti' olarak karşı tarafa verdikleri de gözlemlenmektedir.


Berdel yapan aileler artık akraba oldukları için aralarında bir kan davası varsa artık sonra erer.


berdel-evlilik-nasıl-yapılır
Berdel EvlilikYasal mıdır ?

Berdel Evlilik Yasal mıdır ?

Evlendirilen iki tarafta bu evlilikten razı değil ise ve de resmi nikahları yok ise bu durum yasal değildir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close