Bal Kabağı Nedir? Bal Kabağı Faydaları Nelerdir?

Bal Kabağı Faydaları Nelerdir ?


Bal Kabağı Nedir ? Bal Kabağı Faydaları Nelerdir ?



Bal Kabağı Nedir ?

Bal kabağı uzun yaprakları olan genişce bir bitkidir.Büyükçe,üzeri pürüzlü basık küre şeklinde içi turuncu bir meyvesi vardır.Yüksek oranda lif içermektedir.

Bal Kabağı Faydaları Nelerdir ?

Sofralarımızın en lezzetli kabakgiller ailesinden olan bal kabağı tam anlamıyla beta-karoten kaynağıdır.Bilindiği üzere beta-karoten en etkili antioksidanlardandır. Aynı zamanda bol lifinin yanı sıra içerisinde bolca C,K,E vitamini,kalsiyum,potasyum,demir,fosfor ve de sodyum barındırır. Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez tatlılarından olan bal kabağı kış aylarında bizi dirençte tutar.

Kış aylarında vücudumuz metobolizması yavaşlar ve enfeksiyonlara karşı vücut direncimiz azalır.Yine aynı zamanda cildimiz de soğuk havalardan nasibini alır,kurur ve yıpranır,halsizlik ve yorgunluk belirtilerinde de zirve yaşanır.

Bal kabağı nedir ve Faydaları nelerdir ?

Tüm bu şikayetleriniz arttığında kış aylarında sofralarınıza bal kabağı tatlısı eklemenin zamanı çoktan gelmiş demektir.
1 porsiyon bal kabağı (100gr) bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının %35'ini karşılar.İçersindeki karotenoidler diyet yağı ile birlikte tüketildiğinde ciltte pigmentasyona neden olduğu için cildin daha canlı görünmesini sağlayacaktır.
Potasyum bakımından da oldukça zengin olan bal kabağı kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Potasyum; kan damarları ve arterlerin gevşemesini sağladığından kalpteki stres azalır ve kan basıncı oldukça düşer. Aynı zamanda potasyum; hücre ve dokulardaki sıvı dengesinin düzenlemesini de sağlar.

 Özetleyecek olursak Bal Kabağı

* Cildin yenilenmesini sağlar.

* Alerjiye karşı savunma kalkanıdır.

* Bağırsak hareketlerini hızlandırır

* Göz sağlığını korur.

* Bağışıklık sistemini hızlandırır.

* Kilo vermenize destek olur.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close