Avakado Nedir ? Avakado Faydaları Nelerdir ? Avakado Nasıl Yenir ?

avokado-faydalari-nelerdir


Avakado Nedir ? Avakado Faydaları Nelerdir ? Avakado Nasıl Yenir ?

Avakado, Akdeniz Bölgesi ve Tropikal Bölgelerde yetişen bir ağaç meyvesidir.
 Şekli bakımından ise armuda benzemektedir.


Avakado faydaları nelerdir ve de avakado nasıl yenir sorularını merak eden sayısı bir hayli fazla.Bu mucizevi meyvenin faydaları saymakla bitmiyor.Yüksek oranda lif içeren avakado metabolizmayı hızlandırır,iştahı keserek hızlı kilo kaybı yaşatır,kandaki trigliseriti (yağ oranı) azaltır aynı zamanda da kabızlığa iyi gelmektedir.

Aynı zamanda;

*Bir antioksidan olarak önemli bir meyvedir.Antioksidanlar kalp hastalıkları,kanserler,alzheimer gibi hastalıkları da önlemek için kullanılmaktadır.

*Hamilelik açısından önemli olan folik asit açısından oldukça zengindir.Anne ve bebek gelişimi açsından çok önemlidir.

*Hafızayı güçlendirici yağ asitleri içermektedir.

*Diyet listenizde muhakkak bulunması gereken avokado yağ yakımını destekler.

*Bağışıklık sistmini güçlendirir. A,C,B-6,B-12 ve K vitaminleri açısından zengindir.

*Cildi yumuşatarak canlılık vermektedir.

avokado-cesitleri
Avokado Türleri

AVAKADO NASIL YENİLMELİDİR ?

Ham avakado sert olmakta ve de acımsı bir tadı olmaktadır.Satın alınıp eve geldikten sonra oda sıcaklığında 3-4 gün bekletilmelidir.Bu sayede avokado yumuşayacak ve de rengi koyulaşacaktır.Avakado soyulup ezildikten sonra sarımsaklı yoğurt ile karıştırılarak yenebilir.Limon ilavesi olmaz.Yine omlet yapılıp,üzerine peynir yerine avakado koyulabilir.Aynı zamanda mantar sote tarzında da tüketilebilir.
 
AVAKADO NASIL YENİR ?

Avakadoyu olgunlaştırarak yemek gerekmektedir. Avakadonun ham olanı sert olur ve acımsı bir tadı vardır. Marketten temin edilen bu meyve; oda koşullarında 3-4 gün  bekletilerek yumuşaması ve renginin koyulaşması sağlanır.

Soyulmuş ve ezilmiş avakado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir. Omlet yapılır. Peynir yerine avokado konur. Mantar sote gibi sote yapılabilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close