Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir ?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler


'Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir ? '


Bebeklerini yeni dünyaya gelen anneler için zaman zaman sorun haline gelebilen anne sütü azlığı problemi için bazı mucizevi besinler anne sütünü arttırarak annelerin yardımına koşuyor.

Doktorunuza başvurduktan sonra anne sütünü arttırdığı bilinen aşağıdaki besinleri kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki listede anne sütünü arttıran besinler'i inceleyebilirsiniz

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN  BESİNLER VE FAYDALARI


                                  


SU: 

Anne sütünün büyük bir bölümünü su oluşturmaktadır.Yeteri kadar su tüketmemek anneler için problemler oluşturmakta ve süt miktarlarını azaltmaktadır.                       

HAVUÇ: 

İçeriğinde fitoöstrojen bulunan havuç bunun yanı sıra içerisinde beta karoten ve A vitamini yönünden de zengin bir besindir.Doğal ya da bitkisel östrojen olarak anılan fitoöstrojenin süt kanallarının gelişimine katkısı vardır ve süt üretimini de destekler.


YULAF: 
İçerisinde bulunan demir mineralleri sayesinde süt üretiminin artmasına destek verir.


YUMURTA
En güçlü protein kaynağı olan yumurta, zengin aminoasit ve demir içeriğiyle emziren annelerin sütünü artırmak adına günlük tüketmesi gereken besinlerin başında gelmektedir.


SARIMSAK
Bebeğin süt emme süresini arttıran sarımsak bunun yanı sıra annenin de iştahını açarak süt kalitesi için gerekli vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olmaktadır.

                   YAĞLAR
Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi sağlıklı yağların emzirmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

                     
REZENE ÇAYI:
Süt arttırma konusunda bilimsel olarak kanıtlanmış bir diğer bitki ise 'rezene'dir. Taze rezene yapraklarını yemeklerinize, salatanıza katabilirsiniz, kurutulmuş rezene tohumlarını da kaynamış suda demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz. Rezenenin  faydalarından biri de, süte karışarak bebeğe de geçmesi ve annede olduğu kadar, bebekte de sindirim sorunlarına iyi gelmesidir.

                        

KURUTULMUŞ MEYVELER:
Kuru incir, kuru üzüm, kayısı, hurma gibi besinler bilinen en iyi süt artırıcı (galactagogue) besinlerden birkaçıdır. Kuru meyvelerin anne sütünü artırmasını sağlayan faktör içeriğinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunmasından kaynaklanmaktadır. 

                  

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER
Ispanak, marul, roka, maydanoz, semiz otu, kara lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile emziren annelerde süt miktarını doğal yoldan artırıyor. Ayrıca bu sebzeler kalsiyum, demir, folat ve vitamin A içeriği bakımından zengin olması sayesinde sütün kalitesinin artmasına da önemli rol oynuyor. Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ ya da az haşlanmış şekilde tükettiğinizde onlardan daha fazla faydalanabileceğinizi unutmayın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close