Toz Alerjisine Ne İyi Gelir ?

Toz Alerjisine Ne İyi Gelir ?

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından açıklanan istatistiklere göre dünyada 50 milyondan fazla insanın toza karşı alerji si olduğu ortaya çıkmıştır.Alerjisi olan kişiler toz akarları,kedi ya da köpek kürkleri,küf,hayvan atıkları,polen vb. gibi atmosferdeki hemen hemen ger alerjene tepki gösterebilirler.

Ev tozu akarı olarak bilinen 'mite alerjisi' nden korunmak için neler yapabilirsiniz bu yayınımızda buna ulaşabileceksiniz.


TOZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ


*Burun Akıntısı
*Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı
*Hapşırma
*Vücutta kaşıntı
*Öksürük ve Hırıltı
*Nefes tıkanıklığı
*Tıkanıklık
*Göğüste tıkanıklık hissi
*Gözlerin altında şişlik
*Sinüs basıncı
'Toz alerjisine ne iyi gelir'

DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Elma Sirkesi:

Elma Sirkesi İltihap sökücü etkisinin yanı sıra toz alerjisi tedavisinde de oldukça etkilidir.Elma sirkesinde bulunan mikrop karşıtı özellikler de alerjinin kötüleşmesini önler.

Yöntem:
* 2 tatlı kaşığı elma sirkesi* 1 bardak ılık su*Bal (isteğe bağlı)1 bardak ılık suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Ayrıca daha lezzetli olması için biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu karışımı günde 2 ila 3 kez içebilirsiniz.

Nane:
Toz alerjisini geçirmede oldukça etkilidir.Dekonjestan ve iltihap sökücü etkileri de vardır.Hapşırma,hırıltı ve burun akıntısında da anında rahatlık sağlayan mentol adı verilen uçucu bir yağ içermektedir.
Yöntem:
1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprakları ilave edin. 10 dakika boyunca demledikten sonra çayı süzün ve biraz soğumasını bekleyin. İçine biraz da bal ekledikten sonra için. Her gün 3 kez bu nane çayını içebilirsiniz.

Isırganotu Çayı:


Alerjiye neden olan histaminlerin salınımı azaltan doğal anti-histamin özelliklerine sahip olan ısırgan otu alerji konusunda oldukça faydalıdır.Toz alerji sıkıntılarını kısa sürede rahatlatır.İltihap giderici etkileri de olduğundan alerjinin ortaya çıkardığı hava yollarının iltihaplanmasını ve şişliğini de azaltır.Isırgan otu çayı olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.Zerdeçal :


Evde görünen toz alerjisi tedavisinde kulanılan yöntemlerden biri de zerdeçaldır. Dekonjestan olarak işlev gören kurkimin denilen aktif bileşenler içermektedir.Aynı zamanda da alerjiyi tetikleyen histaminlerin  salınmasını azaltır.Aynı zamanda da zerdeçal alerjisinin enfeksiyona dönüşmesine engel olan bakteri karşıtı ve iltihap sökücü etkileri de vardır.


Yöntem:


Bir bardak süt içerisine yarım tatlı kaşığı zerdaçalı koyun ve kaynatın.Ardından bir miktar bal eklemeden önce sütün soğumasını bekleyin.Bu karışımı günde en az 2 kere tüketin.

  Toz Alerjisi Olanların Dİkkat Etmesi Gereken Hususlar

  *Mümkün olduğunca evi sık sık havalandırın ve süpürün.
  *Elektrik süpürgesini tercih ederken sulu sistemli makineleri tercihleyin.
  *Mümkün olduğunca 2-3 günde bir nevresimlerinizi değiştirmeye çalışın.
  *Evinizde ki yatakları mümkün olduğu sürece her 3-4 yılda bir değiştirin.
  *Uyuduğunuz odada kilim ya da toz tutacak halı tarzında eşyalar kullanmayın.
  *Odanızda mümkün olduğunca nemi az tutmaya çalışın.
  *Evinizde evcil hayvan asla beslemeyin.
  *Evdeki oda duvarlarınızda küflenme var ise bunun tamirini ve boyasını muhakkak yaptırın.
  *Tüylü kumaşlı mobilyalar kullanmamaya çalışın ve nevresim takımlarının fazla toz tutmayan kumaş ürünlerini tercih edin.

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar

  close