Saç Derisi Mantarı ve Evde Tedavi Yöntemlerisaç mantarı tedavisi, saç mantarına ne iyi gelir
saç derisi mantarı
' Saç mantarı bulaşıcı mıdır ? ' 'Saç Mantarı Tedavi Yöntemleri'

Tinea capitis olarak da bilinen saçlı deri mantarı,saçlı deriyi ve saç tellerini de etkileyen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Tinea kapitisine dermatofitler küf benzeri mantarlara neden olmaktadır.Bu mantarlar saçlı deri ve kıllı dış tabakaya saldırmaktadırlar.

Oldukça bulaşıcı olduğundan özellikle çocuklar arasında çok yaygın bir şekilde bulaşabilir.Ve aynı zamanda bağışıklığı düşük olanlar arasında da hızlıca yayılabilir.


Belirtileri arasında kafa derisinin bir bölgesinde veya daha fazla yerde deride pullanma ve yama şekli görülür.Kızarık alanlar,kafa derisinde kılların döküldüğü yerlerde küçük siyah noktalar ve kafa bölgesinde hassasiyet görülür.

Öncelikle mutlaka bir doktara görünmenizde ve tedavi istemenizde yarar vardır.Doktorunuza görünmeden aşağıda bahsettiğimiz bitkisel yöntemleri denememelisiniz.

Bitkisel yollardan ' mantar tedavisi ' nasıl olur bu konuya yakından bakacak olursak:


'Saç Mantarına Ne İyi Gelir' ? ''Saç Mantarı Tedavisi''


ELMA SİRKESİ:

İçerdiği asit sayesinde enfeksiyona neden olan mantarları yok etmede oldukça etkilidir ve mantarın yayılmasını önleyici etkisi vardır. İltihaplanmayı ve de kaşıntıyı da azaltmada etkilidir.

Bir sprey şisesine,eşit miktar ölçüde elma sirkesi ve su doldurun.Bu karışımı kafa derinizdeki etkilenmiş bölgeye püskürtün ve kurumasını bekleyin.Bu uygulamayı günde iki kez uygulayın.


SARIMSAK:


Antifungal bileşenlerden ajoene ve allisin'in enfeksiyona neden olan mantar ile mücadeleye yardımcı olur.

Mantarın kaybolmasının yanı sıra iltihap ve kaşıntı konusunda da hızlı bir şekilde rahatlama sağlanacaktır.

3-4 adet taze sarımsağı ve 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağını blendırda çekin.Pürüzsüz bir karışım oluncaya dek karıştırın.Elde ettiğiniz maskeyi kafa derinize uygulayın ve 30 dk kadar bekletin,daha sonra sarımsak kokusundan kurtulmak için durulama yapın. Günde iki kez uygulayınız.


KEKİK YAĞI:

İçerisindeki karvakrol bileşiği sayesinde kafa derisi mantarını yok etmede etikilibir antifungal bir ajandır. Aynı zamanda antienflamatuar,antioksidan ve ağrı giderici özellikleri ile iyileşme sürecini hızlandırır.

1 çorba kaşığı zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağına 4 ya da 5 damla kekik özü yağı atın ve karıştırın.Etkilenen bölgeye uygulama yapın.Bir kaç saat bekledikten sonra ılık su ile yıkama yapın ve ilgili alanı iyice kurutun.Günde iki kez yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:  Hamile kadınlar için kekik yağı uygun değildir.


ZERDEÇAL:

Olumsuz etkileri gidermede oldukça etkilidir.Güçlü bir anti-enflamatuar ve antifungal özelliklere sahiptir.

Yarım çay kaşığı zerdeçalı,yeterli miktarda hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırın ve ilgili bölgeye uygulayın.Bir kaç saat sonra uyguladığınız bu maskeyi durulayın ve takrar uygulayın.
Enfeksiyon geçene kadar uygulayabilirsiniz.

NOT: Zerdeçal elbiselerde istenmeyen lekeler olışturabilirsaç mantarı
saç mantarı

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI:

Saç derisi mantarını yok etmede oldukça etkili yöntemlerdendir.Kaşıntı hissiyatını hızla giderir,tahriş etkisini azaltır ve mantarları etkili bir şekilde yok eden etkili bir antifungal bir ajandır.

Etkilenen bölgenize organik hindistan cevizi yağı ile masaj uygulayın ve gece boyunca saçınızda kalmasını sağlayın.Sabah olduğunda ise antifungal şampuanla yıkama yapınız.


ÇAY AĞACI YAĞI:

Etkili doğal yollardan birisidir.Bu yağ içerisinde antifungal bileşenler barındırır.Bu sebeple mantar ile etkili bir şekilde savaşır.Bu yağ hassas bölgeye uygulanır ve kısa süre içerisinde kaşıntı ve iltihaplanma da azalma görülür.

1 Çorba kaşığı hindistancevizi yağı içine 3 veya 4 damla çay ağacı yağı karıştırın.İçine bir pamuk topu batırın ve etkili bölgeye sürün.Saçınızı 30 dk ardından yıkayın.Günde bir kez uygulanmalıdır.İsterseniz şampuanınızın içerisine 4-5 damla bu yağdan damlatıp saçlarınızı bu şekilde de yıkayabilirsiniz.

Not: Bu esansiyel yağın vücudunuzda ters bir etki yaratması konusunda endişeleriniz var ise kullanım yapmadan önce bir bölgenize az miktarda yağ damlatın ve vücut reaksiyonuzu ölçün.

ALOE VERA:
Etkili doğal yollardan birisidir.Kaşıntı,iltihaplanma ve rahatsızlık gibi belirtileri ortadan kaldırır. Aynı zamanda kafa derisinin pH dengesinide korur.
Aloe vera bitkisinden bir yaprak kesin,Jelini sıkın ve kafa derisinin tahriş olmuş alanlarına doğduran uygulayın. 30 dakika sonra ılık suyla yıkayın.Günde iki kez tekrarlayın.
HİNT LEYLAĞI:
Neem yağı olarak da bilinmektedir.Kafa derisi mantarı tedavisinde başka bir etkili yöntemdir.Mantarın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmada etkilidir.Antifungal özelliklere sahiptir.Bunun yanı sıra antiseptik özellikleri ile iyileşme sürecine yardımcı olur.Kaşıntı ve iltihaplanma gibi belirtileri hafifletir.
Bir avuç hint leylağı yaprağını kafa derinizin etkilenmiş bölgesine masaj yaparak uygulayın.Ilık suyla durulama yapmadan önce 30 dakika kadar bekleme yapınız.Günde iki kez uygulayınız. Aynı zamanda 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı içine bir kaç damla neem yağı karıştırın.Etilenen bölgenize uygulayın.30 dk kadar bekletin ve daha sonra su ile durulama yapın.

KOLOİDAK GÜMÜŞ:
Antibiyotik ve antifungal özelliklere sahiptir.Saç derisi iltihabının tedavisinde oldukça etkilidir.
Bir sprey şişeye koloidal gümüş dökün ve etkilenen alanlara püskürtme yapın.Günde 2-3 kez tekrarlayın.
LİSTERİN:


Saç derisi tedavisinde harika bir tedavi sunar.İçerisindeki alkol miktarı enfeksiyona neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur.Aynı zamanda antiseptik özelliği ağrıyı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olur.
Bir kaba az miktarda Listerin dökün,içine bir pamuk toğu batırın ve etkilenen alana uygulayın.Suyla durulamadan önce 2-3 saat boyunca saç derinizde bekletin.

BU YÖNTEMLER TAVSİYE AMAÇLI OLUP ÖNCELİKLE DOKTORUNUZA BAŞVURMANIZDA FAYDA VARDIR.<<<KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN >>>


Yorum Gönder

0 Yorumlar

close