Kadınlarda İdrar Kaçırma Problemi ve Tedavisikadınlarda idrar kaçırma tedavi

'Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi'


İdrar kaçırma problemi ülkemizde her 4 kadından 1'inde görülebilmekte.Ne yazık ki bu problemi yaşayan kadınlar çok az bir bölümü hekime başvurmaktalar.


Uzmanların özellikle vurguladığı ve kadınların idrar kaçırma sorunu yaşadıklarında su içmeyi kesmeleri ya da azaltmaları yaptıkları en büyük yanlışlardan birisi.

İdrar kaçırma sorunu olan kadınlar ilk olarak su tüketimini azaltıyor.Her ne olursa olsun vücuda yeteri miktarda alınmayan su özellikle yaz aylarında geri dönüşü olmayan tehlikeler doğurabilmektedir.Yaz aylarında vücut daha fazla terlediği için vücudun su ihtiyacı da  buna paralel olarak artıyor.


Su tüketmemek kalp rahatsızlıkları, vücut suyunun eksilmesi,tansiyon hastalığı,enfeksiyon ve taş riskinin artması gibi önemli rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor.Paraşütcüler, Jimnastikciler, Koşucular Risk Grubundalar bu sporlarla ilgilenen kadınlar en fazla risk grubu altındalar.Nedeni ise bu sporlarda  mesaneyi destekleyen pelvik kaslara ve bağ dokularına zarar verebilecek kadar zemine sert vurulmaktadır.

'İdrar Kaçırma Tedavisi'


İdrar Kaçırma Tipine Göre Beslenme


 Aşırı miktarda  mesane semptomlarıyla birlikte sıkışma tipi idrar kaçırma sorunu yaşayan kişiler ,mesaneyi aşırı uyaran yiyecekler,kahve,çay ve meyve suları gibi içeceklerden uzak durmalıdırlar.
Stres tipi idrar kaçırmada ise alınan sıvıların idrar kaçırmaya bir etkisi yoktur.Fakar hangi idrar kaçırma tipi olursa olsun sağlıklı ve dengeli beslenilmeli,kaliteli sıvılar tüketilmelidir ayrıca da kabızlığa neden olan besinlerden uzak durulmalıdır.Obezite İdrar Kaçırma Rıskini Arttırıyor
Aşırı kilolu ve obez kişilerin idrar kaçırma problemi daha zayıf olan kişilere göre daha fazladır.Kilolar verildikten sonra idrar kaçırma problemi azalmakta ve zamanla ortadan kalkmaktadır.
Yİne aynı zamanda bir diğer risk faktörü ise ilerleyen yaş'tır.Fakat yaş idrar kaçırmanın doğal bir sonucu değildir. İnsanlar arasında ki doğru bilinen yanlışlardan birisi de idrar kaçırmanın yaşlanmanın doğal bir parçası olduğunu kabullenip hekime başvurmamalarıdır.Çocukluk Dönemlerinde Yanlış Mesane Kullanımına Dikkat Edilmeli
Çocukluk yaşlarında dikkat edilmeyen mesane kullanımı yanlış kullanım ile yaşlar ilerledikçe geri dönüşü olmayan problemlere neden olabilmektedir.Özellikle okul çağlarında küçük kız çocuklarında tuvaletini tutma durumu mesane kasının kasılma yeteneğinin azalmasına neden olabilmektedir.Nörolojik rahatsızlıklar,kronik kabızlık,pelvik organ sarkmaları da idrar kaçırma riskini arttırabilmektedir.
İdrar kaçırma bir hastalık olmayıp bir semptomdur ve bu sorunun altında başkaca bir hastalık yatabilir.Öncelikle yapılması gereken profosyonel bir hekime başvurup bu problemin nedeninin araştırılmasıdır.

İDRAR KAÇIRMA PROBLEMİNDE TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

KONSERVATİF TEDAVİ
Diyet ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Günlük sıvı alımının 1800-2400 ml arasında olması önerilir.Alkollü içecekler,süt ve süt ürünleri,kafeinli içecekler,çay,fazla baharatlı yiyecekler,suni tatlandırıcılar gibi besinlerin azaltılması önerilir.İdeal kiloyu korumak ve sigarayı bırakmak tüm idrar kaçırma tiplerinde etkili olan bir yöntemdir.

Mesane Eğitimi:
Haftalık artan süreler ile sadece belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği ve yaklaşık hasta uyumuna göre 6-8 hafta süren bir programdır.
Pelvik Taban Kas Egzersizleri:
Vajina ve makat çevresini saran kaslarınızı beraber kasarak idrar ve gaz çıkışını durduracakmış gibi kasmanız hedeflenir.Bu egzersizin sayısı ve süresi giderek arttırılır.

CERRAHİ TEDAVİ
Ameliyat ile idrar kesesi ve boynu arasındaki açılar düzeltilerek istem dışı idrar kaçırma ortadan kaldırılabilmektedir.Aynı zamanda sarkmayı ve açı bozukluğunu ortadan kaldırabilmek için farklı ameliyat teknikleri uygulanmaktadır.İdrar borusunun altına açıyı düzeltmek amaçlı vücuda her hangi bir olumsuz etkisi olmayan destekleyici bir bant yerleştirilir.Bu bant idrar boynunun altını destekleyerek öksürmek ve hapşırmakla karın içi basıncı arttırdığında ortaya çıkan idrar kaçırma durumunu engeller.Bu yöntemler ile idrar kaçırma tedavisi %90 başarılı sonuçlar vermektedir.

Not: Bu yayın bilgilendirme amaçlı olup kesin tedavi yöntemleri ve teknikleri için uzman bir doktora başvurunuz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar

close