KANSERİ ÖNLER
Antioksidan açısından zengin olan kabak serbest radikallerin oluşmasını engellediği için kanser riskini de önemli ölçüde ortadan kaldırır.İçerdiği C vitamini akciğer ve karaciğer kanserini önlerken;içeriğinde yer alan beta karotenleri de kansere sebep olan kimyasal kirlenmeyi engeller.

kabağın yararları

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR
C vitamini açısından zengin olan kabak nezle ve soğuk algınlığı üzerindeki hastalıklara karşı bağışıklığın güçlenmesine etki eder.Lif yönünden zengin olması sindirim sistemine yardımcı olan bir etkendir.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUMAYA YARDIMCI OLUR
İçerdiği Beta karoten ve lutein gibi maddeler körlüğe sebep olan katarakt ve makula dejenerasyonu gibi sağlık sorunlarını önlemede etkilidir.

KEMİKLERİ KORUR
Omurganın yapısını güçlendirmeye yarayan kabak,magnezyum içerdiği için kemikleri korumaya,desteklemeye ve eklem ağrılarını da azaltmaya yarayan bir sebzedir.Aynı zamanda düzenli tüketimi ile kemik erimesi riskini azaltır.
CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR
Cilt üzerinde de etkili bir üründür.İçerdiği beta karoten ve A vitamini gibi güçlü besin değerleri çok daha parlak ve sağıklı bir cilde sahip olmanızda etkili olacaktır.