Hamilelikte Sigara Kullanmanın Bilinmeyen Zararı Nedir ?hamilelikte sigara içmek


'Hamilelikte Sigara İçmek'

Sigaranın ne kadar zararlı olduğunu ve içerisinde binlerce zararlı madde bulunduğunu bilmeyenimiz yoktur hal böyleyken anne adayları da türlü türlü hastalıklara yakalanabilmektedirler. Uzmanlar tarafından ortaya çıkarılan bir çalışmada gebelikte sigara kullanımının Cerebral Palsy'ye neden olabileceği.

Hamilelikte sigara tüketimi hem anne adayının hem de bebeğinin sağlığını olumsuz anlamda etkiliyor.Bir çok hastalığa neden olduğu gibi Cerebral Palsy hastalığına da neden olabiliyor.Sigara kullanımın artmasıyla anne karnındaki bebeğin akciğeri daha az gelişirken aynı zamanda da bebeklerin beyin gelişimini de yavaşlatıyor.Sigara içerisinde bulundurduğu çeşitli kimyasallar nedeni ile düşük zeka,davranış bozuklukları ve Cerebral Palsy'ye neden olabilmektedir.

Uzmanların da dile getirdiği gibi yapılan çalışmalar  hamilelikte sigara kullanımı geri dönüşü olmayan problemleri de ortaya çıkarmakta.Sigara kullanımı bebeğin su kesenin açılmasına ,bebeğin eşi plasentanın erken ayrılmasına neden olabiliyor.

Hamile kalmayı planlayan anne adaylarının hamile kalmadan 3 ay önceye kadar sigarayı kesinlikle bırakması gerekiyor.

Cerebral Palsy Nedir ?


Gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi,doğum öncesi ve dedoğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan fiziksel engellilik durumudur.Bireyin beyninin tramvaya uğramış kısımlarının erken müdahale edilerek,hayat boyu rehabitilasyon uygulamasıyla önemli gelişmeler sağlanabilmektedir.Bu rağmen tamamen tedavi edilebilen bir hastalık maalesef değildir.Cererbral Palsy'e genellikle başkaca fiziksel ya da zihinsel gerilik eşlik edebilmektedir.Ülkemizde ise her 1.000 canlı doğumdan 4.4'ü Cerebral Palsy teşhisi alıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close