Çocuklarda Yaz Mevisimi İshaline Dikkat 'Çocuk İshalini Ne Keser'

'Çocuklarda İshal'e Dikkat '

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda en  sık görülen rahatszılıklardan biri de şüphesiz ki ishal rahatsızlığı. Özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda daha da önemli hale gelmekte.

Uzmanlar ishale eşlik eden kusma vakalarında zaman kaybetmeden acilen uzman  hekime gidilmesi uyarısında bulunuyor.Yaz aylarında sıcakların da etkisi ile mide,bağırsak sisteminin de ki enfoksiyonlarda da artış gözlemleniyor.Hastalıklara neden olan bakteriler ve virüsler nem ve artan sıcak havaya bağlı olarak daha kolay yayılım gösterebilmektedir.Yaz aylarında yiyecekler kısa sürede bozuldukları için bu konuda da dikkat edilmesi gerekiyor.

İshal ile birlikte başlayan vücuttaki sıvı kaybının tehlikeli boyutlara ulaşmaması için sıvı takviyesinin bolca alınması gerekiyor.İshal olan özellikle 6ay-2 yaş arasındaki çocukların mümkün olduğunca kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekiyor.Nedeni ise uzun süren ishallerde laktoz intoleransı görülebiliyor.

İshale yüksek ateş ve kusma da eşlik ediyorsa her zamankinden daha da dikkatli olunması gerekiyor.Beslenme bozuklukları uyarıcı olmalı.! Çocuğunuz her yediğini çıkarıyor ve hiç bir şey yememesine rağmen günde 5'ten fazla kaka yapıyorsa ve bu dışkısı çok sıvı durumda ise acilen hekime başvurulması gerekiyor.

İshal vakalarından tüketilebilecek gıdaların başında patates püresi,pilav ve özellikle yoğurtlu çorbalar geliyor.

'Çocuk İshalini Ne Keser'

Küçük Çocuklarda İshalden Korunmak İçin;
*Temizliğinden emin olmadığınız tuvaletleri kullanmayınız.
*Özellikle yemekten önce ve sonra çocukların elleri iyice yıkanmalıdır.
*Tüketilen sebze ve meyveler özellikle bol suda yıkanmalı ve temizlenmelidir.
*Dışarda yemek yenilecek ise yemek yenilecek işletmenin pişirme hiyyenine önem veren kaliteli bir yer olduğundan emin olunuz.
*Güvenliğinden emin olunmayan hiç bir su içirilmemelidir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close