Boyun Tutulması Ve Tedavi Yöntemleriboyun tutulması tedavi

'Boyun Tutulması Bİtkisel Tedavi Yötemleri '

Çok yaygın görülen rahatsızlıklardan birisi de boyun tutulması'dır.Özellikle yanlış yapılan hareketler ya da yanlış pozisyonda uyuma gibi durumlar buna neden olabilmektedir.Yine masa başında bilgisayar ekranı karşısında işlerini yapan kişiler boyun tutulması konusunda risk grubu içerisindeler.

Bunun yanı sıra aşırı stresli durumlarda da boyun tutulması görülebilmektedir.Genellikle belirtileri uyuşukluk,acı ve boynu özellikle yan tarafa hareket ettirmede güçlük yaşama gibi durumlardır.Bazen bu boyun ağrıları kollara kadar vurabilmektedir.


Çok büyük sağlık sorunu olarak görülmese de hareketlerinizi kısıtlayacağı için günlük rutin işlerini yaparken bile problemler yaşamanız olasıdır.Genel itibariyle bir hafta içerisinde bu durum geçecektir.


Uzun süreli boyun tutulması yaşayan kişiler aşağıda yer alan yöntemleri uygulayarak bu durumdan bir nebze de olsa kurtulabilirler.


Boyun Fıtığı Tedavisi Ve Egzersiz Hareketleri İçin Tıklayın >>
'Boyun Tutulması Tedavi Yöntemleri'
ELMA SİRKESİ


Elma sirkesi içerisinde boyun tutulmasına da iyileştirebilecek olan antitoksidan ve iltihap giderici bileşenler bulundurur.


* Temiz bir bezi elma sirkesi dolu kaba bandırın ardından tutulan bölgenize yerleştirin bu şekilde bir kaç saat kadar  bekletin.

SICAK KOMPRES


Sıcağın kan akışını hızlandırmasından dolayı tutulan bölgenize sıcak kompres uygulamanız sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.


*En az 15 dk olmak üzere tutulan bölgenize sıcak su torbası ile kompres uygulayın. Günde 3-4 defa ağrınız geçene kadar sıcak kompresi uygulayabilirsiniz.NANE YAĞI


Mentollü etkisi nedeniyle kasları rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.Bunu yanı sıra ağrı kesici etkisi de bulunduğundan ağrıların dinmesi konusunda da sizleri fazlasıyla rahatlatacaktır.


*2-3 damla zeytinyağını cezvede ısıttıktan sonra içerisine 3-4 damla nane esans yağı damlatın bu sıcak yağ ile boynunuza nazikce masaj yapın gün içerisinde iki kez ağrıların gidene kadar uygulayabilirsiniz.Not:Nane yağı,çocuklar ve de hassas cilde sahip insanlar için uygun değildir.
ZERDEÇAL


Kan akışını hızlandırır ve iltihap giderici özelliği sayesinde boyun rahatsızlığını geçirebilir.


*1 bardak süt içerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ekleyin.Kısık ateşte 5 dk ısıttıktan sonra soğumasını bekleyin ve içerisine bir miktar bal ekleyin.Bir kaç gün boyunca her gün 2 kere uygulayın.


Not: Safra kesesi veya kanalıyla ilgili sorunları olanlar zerdeçal kullanmamalıdır

TOZ KIRMIZI BİBER
İçerisinde bulundurduğu kapsaisin,ağrı kesici ve iltihap giderici özelliklere sahiptir.Bundan dolayı boyun tutulmasına iyi gelecektir.
*1 tatlı kaşığı kırmızı biber tozunu 2 yemek kaşığı zeytinyağına karıştırın.Bu karışımınızı problemli bölgenize sürün ve de bandaj yapıp bir kaç saat kadar bekleyin.Bir kaç gün bu yöntemi uygulamaya devam edin.


SOĞUK KOMPRES 
Tutulmalarınızı soğuk uygulayarak da rahatlatabilirsiniz.Soğuk uygulama,ağrıyan bölgeyi uyuşturacaktır ve kaslara uygulanan laktik asit miktarı azalacaktır.
*Bir kaç buz küpünü ince bir havluya sarın,boynunuzun tutulmuş yerine bu havluyu 10-15 dk süresince tutun. 2 gün de bir bu uygulamayı yapın.
Not: Buzu direk teninize temas ettirmeyin.
MASAJ UYGULAMALARI VE BOYUN EGZERSİZLER

Masaj kan dolaşımını hızlandıracağından kaslarınızın gevşemesini sağlayacaktır.Masaj uygulamaları boyun tutulmalarınızı rahatlatacak ve rahat uyumanızı sağlayacaktır.

*Bir miktar zeytinyağı veya hindistan yağını ısıtın ve ağrıyan bölgeye hassas bir şekilde masaj uygulayın.(kendi kendinize masaj yapamıyorsanız bir yakınınızdan ya da masörden yardım alabilirsiniz)


* Kafanızı sağ omzunuza ve ardından sol omzunuza eğin.Bir kaç dakika boyunca bu hareketi tekrar edin.

*Yine vücudunuzu döndürmeden yavaşca başınızı sağa ardından da sola döndürün bu hareketi de bir kaç dakika boyunca uygulayın.
* En önemli noktalardan biri de boyun ve kas yapınızı güçlendiren yüzme aktivitesiEğer imkanınız varsa haftada en az 3 kere yüzmelisiniz.

NOT: Sitemizdeki bilgiler bilgilendirme olup oluşabilecek olumsuz durumlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close