Bebeklerde Gaz Yapıcı Besinler Nelerdir ?

Bebeklerde gaz yapıcı besinler nelerdir ? Küçük bebeği olan anne ve babaların kabuslarından biri de kuşkusuz gaz'lı olmaları ve bu durumun bebeklerini olduğundan daha da fazla huysuz ve rahatsız yapması.Gaz probleminin en büyük nedeni tabiki de beslenme şeklinde gizli.Bunun için bebeğinizin beslenmesine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

'Bebeklerde Gaz Neden Olur , 'Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır'


Anne Sütü

Bebeğiniz için olmazsa olmaz olan temel besin kaynağı anne sütü ne yazık ki gaz yapısı özelliğe sahip,Anne sütünde bulunan bazı bakteriler gaz yapabilmektedir.Bu bakterilerin meydana gelmemesi için annelerin beslenmelerine oldukça dikkat etmesi gerekmetedir,gazlı içecekler,alkol ve sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır.


Baklagil

Fasülye,nohut veya bebeğinize verdiğiniz mercimek püresi besleyici olmasının yanı sıra gaz yapma konusunda da dikkat edilmesi gerekmektedir.Bebeğinize haşlanmış baklagil  püresi yedirmek istiyorsanız baklagilş kaynattığınız suyu atın ve bir gece baklagilleri soğuk suda bekletin.Yoğurt

Bebeğinizin sağlığı açısından yoğurdun içerisindeki enzimler oldukça önem arz etmektedir.Ancak içerisinde var olan laktoz bebeğinizde gaz oluşumuna neden olabilmektedir.Bu duruma maruz kalmamak için laktozsuz yoğurt almalısınız.


Sebzeler 

Brokoli,enginar  ve brüksel lahanası türleri bebeklerde gaz yapar.Bu sebzeleri haşlarken suyuna bir miktar kimyon katarak pişirmek içeriğindeki gaz yapıcı maddelerin yok olmasını sağlayacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close