Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Ne Zaman Başlar ve Belirtiler Nelerdir ?
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Minik bebeklerimizin gelişimi açısından oldukça doğal bir durum olan bebeklerde diş çıkarma konusu aynı zamanda sıkıntılı süreçleri de beraberinde getirir.Bebeğinizin diş çıkarma sürecine girdiğini düşünüyorsanız bebeklerde diş çıkarma belirtileri ne zaman başlar,bebeklerde diş çıkarma ağrısına ne iyi gelir gibi sorular da aklınıza takılıyor olabilir.

İlk süt dişleri genellikle 6.aydan itibaren çıkmaya başlar.Bu dönem genellikle 36. ayda tamamlanır.Bu süreç tamamlandığında ağızda üst çenede 10,alt çenede 10 olmak üzere 20 tane süt dişi bulunur.İlk kalıcı diş 6 yaş dişi olarak da bilinen büyük azı dişidir.Bu dişler her iki çenede son süt dişinin hemen arkasında çıkarla.Kalıcı dişlerin çıkma süreci,3.büyük azılar (20 yaş dişleri ) hariç 12 yaş civarında tamamlanır.


Kalıtsal,ırksal ve etnik özelliklere göre süt dişlerinin çıkma zamanı değişkenlik gösterir.Bebeklerde diş çıkarma süreci 3aylıkken başlayabileceği gibi bu süreç14-16.aylara kadar uzayabilmektedir.
Bebek gelişimi açısından nasıl yürüme ve konuşma yaşları farklılık gösteriyorsa  diş çıkarma konusunda da farklılıklar oldukça normaldir.

'Bebeklerde Diş Çıkarma'


DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Diş çıkarma sürecinde yaşanan belirtiler ve huzursuzluklar bebekten bebeğe farklılık göstermektedir.Bu huzursuzluklar diş çıkarmadan 1 hafta öncesinde başlar,dişin diş etini aşmasıyla ve ağız içinde kendini göstermesiyle son bulur.Dişin çıkacağı bölge şiştir ve aynı zamanda kızarıktır.Diş çıkarken diş etine baskı uygulandığı için bölgesel olarak ağrı hissi ve bununla beraber oluşan huzursuzluk,ağlama,uyku düzenin bozulması,beslenmede isteksizlik ve de kilo kaybı görülebilmektedir.

Bu dönemde bebeğin yüzü yumuşak ve temiz bir bezle silinmeli ve cilde uygun bir nemlendirici kremle nemlendirilmelidir.

Yine aynı zamanda tükürük salgısının artnasıyla bağırsak hareketleri artar ve hafif ishallere neden olabilir.Diş çıkarma sürecinde oluşan bu ishal 2-3 günden fazla sürmeyecektir.Yine tükürük salgısının artması boğazda birikmeye neden olabileceğinden ara ara öksürük görülebilir.

Bebeklerde diş çıkarma ateşi  diş çıkarma belirtilerinden olsa da aynı süreçte başka bir hastalığın da göstergesi olabilmektedir.Bebekler için oldukça hassas olan bu aylarda diğer hastalıklara da yakalanma riski oldukça fazladır bu konuda da dikkatli olunmalıdır.

37-38,5 derece ateş diş çıkarma belirtisi olabilir fakat 38,5 dereceyi aşan uzun süreli durumlarda ishal,huzursuzluk ve de iştahsızlık gibi belirtiler ihmal edilmemeli derhal uzman hekime gidilmelidir.Diş Çıkarma Ağrısına Ne İyi Gelir
En kolay yöntemlerden birisi soğuk uygulamaktır.Diş etleri bu dönemde çok hassas olduğundan mümkün olduğunca sıcak gıdalardan kaçınılmalıdır.Bu dönemlerde ılık ya da soğuk yiyeceklere ağırlık vermeniz iyi olacaktır.Bebeğinizin eline buzdolabından aldığınız salatalık,havuç gibi sert gıdalar verebilrsiniz,bebeğiniz bu sebinleri tüketirken aynı zamanda da bölgeye soğuk masaj uygulaması yapmış olacaktır.
Diğer soğuk uygulama yöntemlerinden birisi de anne sütü veya meyve pürelerinin buz kalıplarında dondurulup bebeğin yemesine izin verilmesidir.
İçi su dolu olan,İçi su dolu olan, plastik ve boyalı olmayan diş kaşıyıcıları bebeklere ısırması için verilebilir. Verilmeden önce 5 dakika buzdolabında bekletilmesi etkinliği artıracaktır ve diş çıkan bölgede rahatlama hissi yaratacaktır. Bebeklere kemirmesi için verilen sert gıdalar veya diş kaşıyıcıları kullanımı sırasında, bebeğin oturur pozisyonda ve ebeveyn gözetiminde olması yaşanabilecek kazalara karşı alınacak önemli bir önlemdir.
Bebeğiniz emzik kullanıyorsa, emziği bir bardak içme suyu içine daldırıp, emziğin ucunu sıkıp bırakarak içine su doldurun. Daha sonra buzluğa kaldırın. Donduktan sonra bebeğinize verin. Yemeklerden önce dişlerini biraz bu şekilde yatıştırırsanız öğünler daha verimli geçebilir
Evde sıkılmış hafif soğuk meyve sularına ağırlık verin. Böylece sıvı alımını sağlarken bir yandan da öğünlerde azalttığı vitamin ve mineralller açısından destek sağlamış olursunuz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar

close