Sigarayı Bırakabileceğiniz 10 Etkili Yöntem


'Sigara Bırakma Yöntemleri'

Evet sigarayı bırakmak istediğini duyar gibiyim,eğer gerçekten bunu istiyorsan yazımızı sonuna kadar okumanızda yarar var zira sigarayı bırakmak için şu an buradasınız biliyoruz.Bu yazının sana rehber olacağından hiç şüpheniz olmasın.
sigaradan nasıl kurtulurum,sigara bırakma
Sigatayı Bırakabileceğiniz 10 EtkiliYöntem


Sigaranın insan vücudunda yaptığı tahribatlar düşünüldüğünde  sigara içmenin aslında tam anlamıyla bir intihar girişimi olduğunu söylemek yanlış olmaz.Gırtlak kanserinden,akciğer kanserine,solunum sistemi hastalıklarına ve geri dönüşü olamayan rahatsızlıklara kadar bir çok olumsuz etkisi olan sigara kullanımın günümüzde gençlerde ve özellikle kadınlarda kullanımın hızla arttığını gözlemliyoruz.


Sigara bırakmak isteyip de bırakamayan ve bu maddenin esiri olmuş insanların sayısı da hiç az değil.Bu yazımızda sigaradan kurtulmaya karar vermiş olan kişilere yol göstereceğini inandığımız başlıklarımızı ele alacağız.

'Sigara Bırakma'

İşte Sigarayı Bırakabileceğiniz O Müthiş 10 Yöntem
sigara bırakma1) Sigarayı Bırakmak için Bir Gün Seçin Ve O Güne Sadık Kalın


Çevrenizde sigarayı bırakmayı başarmış olan yakın çevrenizin hikayelerini dinledikten sonra onların ve ailenizin de desteğiyle bir gün belirleyin ve gerçekten de o gün sizin hayatınızda yaptığınız devrimin tarihi olasun.sigara bırakma
2) Sigara İçmeyle İlgili Davranışlarınızı Gözlemleyin

Sigara içme konusunda sizi tetikleyen davranışlarınızı gözlemleyin hangi anlarda daha çok sigara içme ihtiyacı hissediyorsunuz.Dışarı da bir arkadaşınızla sohbet ettiğiniz mutlu bir an mı, yoksa çok üzüldüğünüz bir haber aldığınızda mı ya da yemekten hemen sonra mı.. Kendimizi analiz ettikten sonra sigara içme içe ihtiyacı üst seviyelere çıkan o anlarda kendinize başka uğraşlar edinin bu biraz zor olacak biliyoruz ama bir şeyleri başarabilmek için zorlanmamız şart.

sigara bırakma
3) Sigara Kullanımın Hangi Hastalıklara Yol Açtığını Listeleyin

 Oluşturduğunuz bu listeyi evinizde her gün görebileceğiniz bir yere asın ve gerçekten kanser başta olmak üzere sigara içmenin neden olduğu rahatsızlıkları her gün gözlemleyin.Vücudunuzu sevdiklerinizi eşinizi ve çocuklarınızı ne kadar çok sevdiğinizi düşünün. Onlarsız bir hayat düşünemiyorum der gibisiniz ?sigara bırakma4) Vücudunuzu Dinginleştirici Egzersizler Yapın


 Bu egzersizlerin devamlılığı olması açısından çevrenizde sizinle spor yapmaya gönüllü olacak birilerini bulun böylece kendinize spor yapma anlamında süreklilik açısından bir destek bulmuş olursunuz.Her gün en az 30 dk olmak üzere hafif yürüyüşler yapın.Ya da yapmaktan hoşlandığınız spor dallarıyla ilgilenin .İnanın spor ve doğa size bu süreçte  çok iyi gelecek.


sigara bırakma5) Sigarayı Çağrıştıracak Tüm Materyalleri Yok Edin

Ne de olsa sigaraya bırakma fikrine yeni karar verdik ve çevremizde iş yerimizde ya da evimizde illaki de kül tablası,çakmak,bitmiş sigara kutusu gibi materyalleri görebiliriz bu durum ise karar vermişliğimiz anlamında bizi olumsuz anlamda tahrik edebilir.

sigara bırakma
6) Sigara Bıraktıktan Sonraki Beslenme Sürecine Dikkat Edin

Gözlemlenen bir başka durum ise sigarayı bırakan kişilerin aldığı aşırı kilolar. Bu stresli dönemden geçerken aşırı olarak besin tüketme ihtiyacı doğacaktır,işte bu durumda tükettiğiniz gıdaların kalori değerlerine ve vücudumuza verebileceği zararları hesaplayın. Glisemik indeksi yüksek çikolata,şekerlemeler,kurabiyeler,hamur işleri vb. gibi besinlerde aşırıya kaçmayın. Eşiniz sigarayı bırakmanızı istiyor ama aşırı kilolu bir eş istemiyor unutmayın !!!


sigara bırakma7) Sigara İçilmeyen Mekanları Tercih Edin.


Otel,restoran,kafe gibi sigara içilebilen alanlarda daha çok sigara kullanımın yasak olduğu alanları tercih edin. Sevdiklerinizle birlikte sinema,tiyatro vb. etkinliklere katılara sosyal alanlarınızı ve etkileşimlerinizi arttırın.


sigara bırakma8) Sigara İçmenizi Tetikleyen İçeceklerden Bir Süre Ayrı Kalın 


Çay,kahve içtiğinizde ya da alkol aldığınızda sigara aklınıza geliyor olabilir,bu gibi durumlarda bu içecek alışkanlıklarınızı bir süre ertelemekte yarar var. Merak etmeyin sadece kısa süreliğine,çünkü bildiğiniz gibi ilk haftalar oldukça çok önemli.

sigara bırakma9) Çevrenizdeki Olumuz Hikayelere Kulak Asmayın

İllaki de çevrenizde sigara bırakma teşebbüsünde bulunup da bırakamayan dayanamayıp tekrar sigara kullanımına başlayan kişilerin hikayelerini duyuyorsunuzdur.Bu hikayelere kulak asmayın ve gerçekten başarabileceğinizi herkesin hikayesinin aynı olmayacağını iyice kavrayın.

sigara bırakma10) Kendinizi ve Sevdiklerinizi Önemseyin

Onlarsız hayat düşünemediğinize göre sigara kullanımın hayatınızı nasıl olumsuz izler bırakacağını düşünün,hayatınızı kalitesini ve yaşam süresini azalltığını asla unutmayın. Eşiniz ve çocuklarınızla uzun seneler geçirmek hakkınız.Bu gerçeklerden yola çıkarak KENDİNİZİ VE SEVDİKLERİNİZİ ÜZMEYİN.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close