Hamilelik Belirtileri Nelerdir.20 Erken Hamilelik Belirtisi.

Resim yazısı ekle


'Hamilelik Belirtileri'


Hamilelik her evresinde farklı belirtiler gösterebilmektedir. Hamilelik bu süreçlerde farklı belirtiler vererek kadınlara bazı ipuçları vermektedir.Her kadında aynı belirtiler görülmeyebilir.Şimdi erken hamileliğin belirtilerini beraber öğrenmeye devam edelim.

 'Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?
Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?


'Hamilelik Belirtileri Nelerdir' ? , 'Hamilelik Belirtileri Ne zaman başlar' ?

Acaba Hamile miyim?Şüphesiz ki hamilelik belirtilerinin en başında regl döneminin gecikmesi durumu söz konusudur.Bu döneme giriş her zamankinden uzun sürüyorsa kadınların aklına ilk olarak acaba hamile miyim sorusu geliyor.Fakat şu da bir gerçektir ki her adet gecikmesi hamilelik belirtisi değildir.Hormonal bazı durumlar ya da stres gibi önemli faktörler adet zamanı üzerinde farklılıklar yaratmaktadır.
İşte 20 Hamilelik Belirtisi 
Adet Gecikmesiİlk girişte de bahsettiğimiz gibi adet gecikmesi çoğu kadın için hamileliğin en önemli belirtilerindendir.Beklenen reglin gecikmesi hamilelik şüphesini de arttırır.Bazı durumlarda hamilelikte adet gecikmesi olmaz.Her adet gecikmesi ise hamilelik belirtisi değildir.Göğüslerde meydana gelen büyüme,ağrı ve hassasiyet erken hamilelik belirtilerinin başını çekmektedir.Vücuttaki hormonal değişimlerle birlikte göğüs uçlarının etrafındaki renk koyulaşır,göğüsler ise büyüyerek hassaslaşır.

Yorgunluk ve halsizlik

Vücudumuza gelen o ufak misafirimiz,metobolizmanızı arttırır ve progesteron adlı hamilelik hormonunun salgılanmasına sebebiyet verir.Bu da hamile kadınlarda yorgunluk ve halsizlik hissi verir.

Vücuttaki hormonal değişimler ile birlikte hazımsızlık söz konusu olabilir bu ise kabızlığa neden olur.


Mide Bulantısı


Sabah bulantısı olarak da bilinen bu durum sanılanın aksine günün her saatinde gerçekleşebilmektedir.Bulantıdan dolayı kusma en önemli belirtilerdendir.
Sık Sık İdrara Çıkma

Çevrenizdeki insanlardan daha fazla idrara çıkıyorsanız ve idrarınızın rengi koyulaşmaya başladı ise bu durum da erken hamilelik belirtilerinden olabilmektedir.Kimi kadınlarda bu durum ilk ayların sonlarında sonlanırken bazı kadınlarda ise hamilelik boyunca devam edebilmektedir.
Mide Yanması

Özellikle yatar pozisyonda kendisini belli eden mide yanması hamileliğin erken belirtilerinden birisidir.


Baş Dönmesi ve Bayılma


Hamilelik ile genişleyen kan damarları,tansiyonunuzun düşmesine sebep olur ve baş dönmesi ve de bayılmaya sebebiyet verir.Bu belirtiyi çoğu anne adayı göstermeyebilir.İştahsızlık veya İştah Artması


Gebelik halk arasında 'aşerme' olarak adlandırılan iştah artmasına sebep olurken,bazı anne adaylarında ise tam tersi yemeklerden tiksinmelere yol açabilmektedir.Ruh Hali Değişimleri


Vücuttaki ani hormonal değişimlerle birlikte anne adaylarında aşırı öfke,duygusallık ve bunun gibi ani duygusal değişimler görülebilmektedir.


Vücut Isısı Artışı


Hamilelik ile birlikte  meydana gelen vücuttaki ısı artışı hamileliğin erken belirtilerindendir hatta anne adayları ateşli hastalık geçirdiklerini zannedebilirler.

Hamile Hissetmek

Anne adayları hamilelik sürecine girdikten sonra sezgileri de iyice gelişir ve kimi kadınlar hamile olduklarını sezgileri sayesinde hissedebilirler.Kanama


Halk arasında ''üstüne görme'' olarak da nitelendirilen bu durum normal adet kanaması gibi değil ufak lekelenmeler şeklindedir.Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde oluşan kanamalar içinse muhakkak doktora başvurulmalıdır.Kasık Ağrısı,Şişkinlik ve BatmaDöllenen yumurtanın rahim duvarına tutunması nedeniyle gerçekleşen bu durum erken hamileliğin bir diğer belirtisidir.

Aşermek


Büyük olasılık hamileliğin ilk üç ayında görülmektedir.Garip davranışlar

Hormon değişimi ile ani sinir krizleri, tembellik, fazla yemek yeme veya aşırı duygusallık gibi değişimler görülebilir.

Akıntı

Kıvamlı ve açık renkli bir akıntı hamilelik belirtilerinden biridir.


Cinsel istek

Hormon değişimleri yüzünden erken hamilelik döneminde görülür.

İdrar rengi

Koyu idrar rengi hamilelik belirtilerinden biri olsa da kesin bir belirti değildir. Yukarıda bulunan belirtilerden bir veya birkaçıyla birlikte görülürse hamilelik şüphesi olarak değerlendirilebilir.

Bel ağrısı

Hamilelik döneminde ağırlaşan karın yüzünden meydana gelen ağrılar hamilelik belirtilerinden biridir.
Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, hamile olma ihtimaliniz söz konusu olabilir. Özellikle bu belirtilerden birkaçını gösteren kadınların hamile olma şüphesi yüksektir.

KAN TAHLİLİNDE HAMİLELİK NE ZAMAN ANLAŞILIR. ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close