Arı Sütü Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

arı sütünün faydaları
Arı sütü ve faydaları
'Arı Sütü Nedir'

Arı sütü; işci arıların gırtlak bezelerinden salgılanan bir bal emülsiyonudur. Kraliçe arının besinidir ve besin değeri son derece yüksektir.Yaşamı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arının ömrünün uzunluğuna da en önemli işarettir. Diğer arılar sadece 2 ay yaşarken, kraliçe arının ömrü 6 yıl kadardır. 

Bir başka deyişle  işci arıların yutmaksızın çiğnedikleri, çiçek tozlarından yaptıkları ve başlarının üstündeki bir bezede sakladıkları özel bir madde ile karıştırdıkları bu maddeye biz arı sütü diyoruz.


40-50 kovandan bir sezon boyunca ancak 1 kilogram kadar üretim yapılabiliyor. Arı sütünü 5 derece gibi normal bir buzdolabı sıcaklığında 2-3 ay boyunca saklayabilirsiniz. Daha uzun saklanması gerekiyorsa sıfırın altında 17 derece buzluk kullanılmalıdır.


Kraliçe arı yaşadığı süre boyunca arı sütüyle beslenir. Diğer arılar ise yavruyken ilk 3 gün arı sütüyle beslenir, ilk 3 günden sonra ise bal ve polenle beslenmeye başlarlar. Asıl merak edilen soru ise ise arı sütünün faydaları nelerdir konusu.. İşte arı sütünün faydaları :Faydaları Nelerdir ?


*Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.


*Cildi yenileme etkisi ile kozmetik ürün üreticileri için altın değerinde

*Kadınlarda doğurganlığı erkekler de ise sperm kalitesini arttırır.*Kansere karşı direnç oluşturur.


*Kalp ve damar sistemini destekler.


*Tansiyonu dengeler


*Üst solunum yolu haslatıklarına çok iyi gelmektedir.(astım,bronşit,nefes darlığı)


Yorum Gönder

0 Yorumlar

close