Zeytin Yağının Cilde Faydalarıcilde faydalı besinler

'Zeytinyağının Faydaları'

Bitkisel yağlar arasında vücudumuza en iyi gelen kuşkusuz ki zeytinyağı.İçerisinde bulundurduğu güçlü antioksidanlar (C,E vitaminleri,polifenoller) aynı zamanda skualen adı verilen ve tümörle savaşan maddeyi de içinde barındırır.

Zeytin yağının en önemli özelliklerinden birisi de cildi korumusı ve cildimizi yaşlandırıcı etkilerden korumaktır. Bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek ise zeytin yağının cildi sıkılaştırdığı ve nem oranını yükselttiğidir.

Uzmanların kozmetik ürünlerde kullandığı en önemli cilt dostu yağlar zeytinyağı ve de Omega-3 tür.
Bu gerçekten yola çıkan uzmanlar kozmetik ürünlerinde genellikle bu yağları tercih etmekteler.

Tarihe bakıldığında eski çağlardan beri sabun yapımında  kullanılan bir madde olan zeytinyağının bede
temizliğine ve de saç bakımına da katkı sunduğu bilinen bir gerçek.

Kozmetik ürünlerine karşı alerjisi olan ya da cildi kuru olanların imdadına zeytinyağı koşmakta. Özellikle marketlerde ve mağazalarda satılan sızma zeytin yağlarını tercih etmeliyiz. 

'Zeyinyağının Cilde Faydaları' Zeytinyağı Ciltte Nasıl Kullanılır? 'Zeytin Yağı Uygulama Teknikleri;
Saçlarımıza,yüzümüze,el ve ayak tırnakları bakımında zeytinyağını rahatlıkla kullanabiliriz.Kullanımın ardından giysilerimizi özenle korumamız gerekmektedir.Vücudumuza uyguladığımız zeytinyağının tam anlamıyla vücudumuz tarafından emilmesini beklemeliyiz.
Banyo yaptıktan sonra nemlendirici olarak Zeytinyağı;
Nemlendirme özelliğinden en iyi şekilde faydalanabilmemiz için banyo yaptıktan sonraki zamanları tercihlemeliyiz zira banyo yaptıktan sonra vücudumuz iyi bir şekilde temizlenmekte ve vücudumuzun gözenekleri iyice açılmaktadır. İyice kurulandıktan sonra elimize döktüğümüz zeytinyağını parmaklarımızın yardımıyla tüm vüdumuza uygulayabiliriz.
Zeytinyağı içine aloevera gibi hafif aramotik hava katan yağları da damlatarak cildimizin iyice nefes almasını sağlayabiliriz.Kuruyan Saçlarımız İçin Zeytinyağı Uygulaması
Bir çay bardağı kadar zeytinyağını küçük bir kaba koyarak içerisine bir iki damla da lavanta ve jojoba yağı damlatalım.Bir çay bardağı kadar zeytinyağını küçük bir kaseye koyup içine bir iki damla lavanta ve jojoba yağı damlatalım.
İrice bir cezve ya da küçük boy bir tencerede daha önceden kaynattığımız ve kasenin boyunu geçmeyecek miktarda suyu ocaktan alıp içine kaseyi yerleştirelim. “Ben Mari Usulü” de denilen bu yöntemle kaseyi 4-5 dakika kadar sıcak suyun içinde tuttuktan sonra karışımı, saç diplerimizden başlayarak tüm saçlarımıza parmak uçlarıyla dairesel hareketler çizerek yedirelim.
Bir havluyla başımızı iyice sarıp 2-3 saat kadar bekleyelim. Sonrasında saçlarımızı her zamanki şampuanımızla yıkayabiliriz. Bu uygulamayı haftada bir yaptığımızda saçlarımızın daha parlak ve canlı, saç derimizin de yumuşacık olduğunu görebiliriz.


Çabuk Kırılan Tırnaklar için Zeytinyağı;


Malzemelerimiz; 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 10 damla kadar limon
suyu.
Bütün malzemeleri bir kasede iyice karıştırdıktan sonra tırnaklarımıza ve parmak uçlarımıza sürüp 30 dakika bekleyip bir pamuk yardımıyla fazlasını alalım. Sonrasında ellerimizi iyice ovuşturalım ki kalan hafif yağlı karışım cildimiz tarafından emilebilsin.
Hem çabuk kırılan zayıf tırnaklarımızı güçlendirecek hem de, badem yağı ve zeytinyağının bileşimiyle ellerimizi yumuşatmış olacağız. Bu kürü haftada bir rahatlıkla uygulayabiliriz.

Ballı ve Zeytinyağlı Nemlendirici Yüz Maskesi

Her cilt tipine uygun olan bu pratik maske için gerekenler, 1 yumurta, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı.
Bir kasede kırdığımız yumurtaya, balı ve zeytinyağını döküp iyice karıştıralım. Sonra yüzümüze sürüp 15 dakika bekletelim. Ardından ılık suyla yıkayabiliriz.
Yüzümüzün nem dengesini yeniden sağlamak ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmak için son derece kolay olan bu formülü haftada bir bile uygulayabiliriz.

Zeytinyağının cilde faydaları adlı bu yazımızı beğenerek 

okuyacağınızı ve bu teknikleri uygulayacağınızı umuyoruz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar

close