Protein Deposu Yumurta.En Güçlü Protein Kaynağı


günlük protein ihyiyacı,yumurta kaç kaç gr protein varEn temel protein kaynağı olan yumurta insanoğlunun hayvansal ürünlerden aldığı protein kaynağının en başlıcasıdır. 7 den 70 e hepimizin tükettiği yumurtayı kimimiz sadece sarısıyla kimimiz de beyazıyla tüketiriz. 

Ülkemizde kişi başı ortalama 4 kg yumurta tüketilmektedir.


' Bir Yumurtada Kaç Gram Protein Vardır ? '


1 yumurta besin değeri olarak


ortalama %94 oranında protein değerine sahiptir.


Özellikle fitness ile uğraşan ve spor yapan kişilerin günlük tüketim miktarı bir hayli fazla olmaktadır bunun nedeni ise kasların yapısının oluşumu ve gelişimi için protein gerekli olmasıdır.Özellikle fitness ile uğraşan sporcuların kas gelişimi açısından her gün yüksek miktarda protein almaları gerekmektedir.Yumurtanın Yapısı
Tavuk yumurladıktan sonra oluşan hava boşluğunun büyüklüğü,yumurtanın tazeliğini göstermektedir.
Bir yumurta ortalama %11 kabuk, %58 beyaz ve de %31 sarı bölümünden oluşmaktadır.Yumurtada önemsiz miktarda karbonhidrat bulunur. 

Bir çok insan sarısında kolesterol olduğunu beyazının ise daha masum olduğunu düşünür.Evet aslında yumurta sarısı kolesterol içermektedir fakat yağı doğmamış olduğundan kolesterol yükseltici etkisi doymuş yağdan düşüktür.Lipitler yumurtanın sarısında da yer alır.Yumurtanın sarısı demir,A ve B vitamini açısından zengindir.


Beslenme alışkanlıklarına göre tavuk yumurta sarısının renkleri de farklılık göstermektedir.Koyu sarı yumurtaların tavukları sarı mısır,yeşil ot ve arpa ile beslenirken,açık sarı rengin üreticileri hazır yemle beslemektedirler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close