Erken Adet Belirtileri Nelerdir ?


ilk adet belirtileri,ergenlikte adet


'Erken Adet Belirtileri Nelerdir? '

Ergenliğe geçiş ile birlikte kızların vücudunda değişiklikler de görünmeye hızlıca başlar.Göğüslerin belirginleşmeye başlaması,adet görme gibi durumlar vücuttaki hormon değişimlerinden dolayı meydana gelen değişiklikler olarak bilinir.Adet görme vücutta düzenli olarak gerçekleşen bir döngüdür. Vücutta var olan ymurta hücreleri döllenme olmaması durumunda 1 defa kan yoluyla vücuttan dışarıya atılır.Bu düzenin bozulması ise vücutta bazı farklı durumların meydana geldiğinin en büyük göstergelerindendir.

Bu yayınımızda Adet Sancısı Nasıl Azalır bahsetmiştik.Tıklayın.

Neden Erken Adet Görülür

İlk adet görme yaşından itibaren sağlıklı bir bayan yaklaşık olarak 30-35yıl boyunca adet görmeye devam eder.Bu bahsettiğimiz yıllar içerisinde zaman zaman her kadının başına illaki de adet düzensizlikleri gelmektedir.Ergenliğin ilk yıllarında herhangi bir sebep olmadan da görünme olasılığı oldukça farklıdır.Bunun nedeni ise ergenliğin ilk yıllarında vücut adet görme düzenine tam alışamaz.İlk adet görme sürecinden sonraki ilk 6 içerisinde adet düzensizlikleri normal karşılanabilir.

Erken adet görme nedenlerinden biri olarak görünen bir diğer neden ise kısırlık belirtileridir.Eğer  ortada sebep yokken erken adet görmeye başlıyorsanız mutlaka en kısa sürede bir uzman doktora görünmenizde fayda var.

Bunun haricinde yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşan yumurta rezervi azlığı da kadınlarda erken adet görme nedenlerine yol açabilir.Bu ilerleyen yaşlarda hamile kalmak isteyen kadınlar özellikle doktor kontrolü altında buna karar vermek zorundadırlar zira geç yaşta hamilelik oldukça riskli durumlar doğurabilmektedir. Ülkemizde ortalama olarak 40 lı yaşlar adet görme yaşları olarak adlandırılır.Bu yaş eşiği ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir.Adet Sancılarında Dondurma Mucizesi adlı yayınımıza ulaşmak için tıklayın.

Yine erken adet görme nedenlerinden biri de kullanılan kadın doğum kontrol haplarının aşırı derecede kullanılmasıdır.Bahsedilen bu ilaç grubu vücutta hormon dengesini büyük oranda bozduğu için adet görme ihtimalini güçlendirmektedir.Erken Adet Belirtileri Nelerdir ?


Erken adet görme sürecinden önce birkaç ay boyunca çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir.Bu belirtilerden en önde gelenleri ise ağrılar ve kanamalarınızın aniden pıhtılaşmasıdır. Bu tarz belirtiler sezdiğinizde pıhtılaşma içi doktor gözetiminde ilaç kullanmaya başlayabilirsiniz. Yine bitmeyen ağrılarınız varsa bu durumda erken adet belirtileri 'nin en güçlü nedenlerindendir. Kürtaj yaptırdıysanız karın ağrılarınız artabilir bunun nedeni ise kürtaj ile birlikte vücutta hormonların oldukça değişim eğilimi göstermesidir.Yine de ciddi bir durum olup olmadığını anlayabilmek adına uzman doktora görünmekte fayda vardır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close