Saç Bakım Önerilerisaç bakımı, etkileyici saçlar

'Saç Bakımı'

Her kadın sağlıklı,güzel ve şekilli saçlarla kendini  iyi hisseder.Peki,saçlarımızın ne kadar sağlıklı olduğunun farkında mıyız ?Güneş,rüzgar,hava kirliliği,ısı etkisi,sık yıkama gibi faktörler saçlarımızı kötü anlamda etkileyen nedenlerin başında geliyor. Uygulanan yanlış teknikler,fön,perma,gölge ve saçlarınızı sık boyamak bu nedenlere eşlik ediyor.
Yukarıda saydığımız faktörler saçlarımızı güçsüzleştirmekte ve aynı zamanda dökülmelere neden olmaktadır.


Dökülen Saçlara Bitkisel Çözüm
Güçsüz ve yıpranmış saçlarınızı bitkisel çözümlerle kuvvetlendirmek sizin elinizde.. Bazı formüller şaşırtacak kadar iyi sonuçlar vermektedir.
İki avuç kadar taze pazıyı kıydıktan sonra iyice ezin ve sıkarak suyunu çıkartın.Süzülüp posası atılmış suyu bir çay bardağı süzme balın içine atın.Ardından  taze sıkılmış yarım kahve fincanı ölçüsündeki kuru soğan suyunu da bu karışıma ilave edin.Elde ettiğiniz bu karışımı saç diplerinize yedirerek uygulama yapın. 6-8 saat bekledikten sonra bol su ve sabunla saçlarınızı yıkayın.

Güneş Işınlarından Korunun

Ultraviole ve kızıl ötesi ışınlarının saçımız için zararlı olduğunun farkında olmalıyız. Aşırı güneşli havalarda korunamayan saçlarımız serbest radikaller oluşturmakta ve iyice yıpranmaktadır.Aşırı güneşe maruz kalmış saçlar kırılır,dökülür,zor şekil alır ve hassaslaşır.Yaz aylarının neşesi,enerjikliği ile bu durum o anlarda fark edilmese de yazın sonlarına doğru gerçeklerle yüz yüze kalırız. Yazın aşırı güneşten ve deniz tuzundan yıpranan saçlarımız için E vitamini destekli çeşitli saç bakım ürünlerini kullanmamız olumlu sonuçlar doğuracaktır.


Saç ve Dengeli Beslenme İlişkisiNasıl sağlıklı bir görünüm ve sağlıklı bir cilt için dengeli beslenmek gerekiyorsa dolgun ve canlı saçlara sahip olabilmek için de dengeli beslenmek gerekiyor.Vücudumuza dengeli olarak aldığımız mineraller ve vitaminler saçlarımızı canlı hale getirmekte ve problemleri ortadan kaldırmaktadır. Az protein alımı güçsüz ve sağlıksız saçları beraberinde getirir.Bu nedenle protein alımını dengede tutmanız ve ihmal etmemeniz gerekmekte.
Yine yapılan çalışmalar kalsiyum eskikliği sonucu erken beyazlamalar ve kolay kırılan saçların ortaya çıktığı saptanmıştır.Kalsiyum ve fosfor için kan dolaşımımızı hızlandıran D vitamini yönünden kuvvetli süt ve balık yağını seçebiliriz.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözüm Önerisi

Uzmanlarında belirttiği gibi günde 30-40 saç telinin dökülmesi tıp dünyasında normal karşılanmaktadır. Ancak bu durum daha ileri safhalarda can sıkıcı durum alabilir ve bizi üzebilir. Saç dökülmesine karşı saçlarınızı güçlendirecek ve canlılık kazanmasını sağlayacak aşağıdaki formlulü uygulayabilirsiniz.

Bir şişeye 10 çorba kaşığı kadar zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı kadar ufalanmış menekşe koyun.Bu karışımı iyice karıştırdıktan sonra şişenin ağzını iyice kapatarak 1 hafta kadar güneş gören bir yerde bekletin.1 hafta geçtikten sonra bu suyu çalkalamadan süzün.Elde edilen suyu sabah akşam saç diplerinize uygulayın.Ertesi sabah,bol su ve katranlı sabunla iyice yıkayın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close