Daha İyi Yemek Yapmanızı Sağlayacak Püf Noktaları

'Yemek Püf Noktaları' 

Bazıları mutfakta çok iyiyim benden daha iyisi yok diye düşünebilir.Ya da yemek yapmaya yeni yeni başlıyorum ve her şeyi öğrenmiş durumdayım diye düşünebilir.Fakat hiçbir zaman mutfakta her şeyi öğrenme gibi bir durum söz konusu değildir.Her zaman çevrenizden ve başkalarından öğrenebileceğiniz  bir çok püf noktası vardır.Mutfakta bayanların yardımına koşan küçük püf noktaları hem yemeklerin lezzetli yapılmasını hem de mutfakta eğlenceli zamanlar geçirilmesini sağlayabilir.
Gelin bazı püf noktalarına beraber bakalım:Süt kaynarken kesilmemesi için içerisine bir tutam karbonat ekleyebiliriz.


 Süt kaynarken kesilmemesi için içerisine bir tutam karbonat ekleyebiliriz.
Pilav pişirirken dibe çökmemesi için bir çay kaşığı limon suyu katabilirsinizPilav pişirirken dibe çökmemesi için bir çay kaşığı limon suyu katabilirsinizSoyulmuş patateslerin kararmaması için su doldurduğunuz kaba koyun ve içine tuz katıp karıştırın.


Soyulmuş patateslerin kararmaması için su doldurduğunuz kaba koyun ve içine tuz katıp karıştırın.
Öğrendiğiniz bir tarifte yumurta büyüklüğünde terayağı ilave edin gibi bir bilgi varsa dört yemek kaşığı tereyağ katcağınız anlamına gelir. Öğrendiğiniz bir tarifte yumurta büyüklüğünde terayağı ilave edin gibi bir bilgi varsa dört yemek kaşığı tereyağ katcağınız anlamına gelir.
Una biraz tuz atmanız toplaklanmayı önleyecektir.Una biraz tuz atmanız toplaklanmayı önleyecektir.
 
Mayaya bir çay kaşığı şeker ilave ederseniz daha iyi kabarmasını sağlarsınız.Mayaya bir çay kaşığı şeker ilave ederseniz daha iyi kabarmasını sağlarsınız.

Maydonazların tadını ve tazeliğini koruyabilmesi için maydonazlarınızı doğrayın ve kilitli poşetlerle dondurucuya koyarak donmalarını sağlayın.

 Maydonazların tadını ve tazeliğini koruyabilmesi için maydonazlarınızı doğrayın ve kilitli poşetlerle dondurucuya koyarak donmalarını sağlayın.

Sütün dibi tuttuğunda süt henüz çok sıcakken tencerenizi soğuk su yardımıyla ıslatılmış bezle sarın,böylece konunun yok olduğunu göreceksiniz.


Sütün dibi tuttuğunda süt henüz çok sıcakken tencerenizi soğuk su yardımıyla ıslatılmış bezle sarın,böylece konunun yok olduğunu göreceksiniz.Karnabahar pişerken rengini kaybetmemesi için suyuna sirke ya da limon suyu ekleyin.  Karnabahar pişerken rengini kaybetmemesi için suyuna sirke ya da limon suyu ekleyin.Patates püresinin iyice kabarması için bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyebilirsiniz.Patates püresinin iyice kabarması için bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyebilirsiniz.


 

Yeşilliklerinizi doğrarken kesme tahtanıza bir miktar tuz serpiştirerek dağılmalarını engelleyebilirsiniz.

 
Yeşilliklerinizi doğrarken kesme tahtanıza bir miktar tuz serpiştirerek dağılmalarını engelleyebilirsiniz.Kızartma yapacağınız yağın yeterince kızdığını anlayabilmek için tahta kaşığı tavaya değdirin baloncuklar tahta tahta etrafında toplanıyorsa hazır yağınız hazır demektiKızartma yapacağınız yağın yeterince kızdığını anlayabilmek için tahta kaşığı tavaya değdirin baloncuklar tahta tahta etrafında toplanıyorsa hazır yağınız hazır demekti

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close