Spor Yapan Kadınların Doğru Bildiği Yanlışlar

Spor Yapan Kadınların Doğru Bildiği Yanlışlar

Spor hayatı içerisinde kulaktan doğma bilgiler ile maalesef bir çok kadın yanlış bir şekilde yönlendirilmekte ve spordan soğutulmaktadır.Bu gibi yanlış bilgiler neticesinde bir çok kadın maaledef antrenmanlarını ve beslenme biçimlerini yanlış yönlendirmektedir.Hele ki spora yeni başlamayı düşünen kadınlar için bu durum daha da korkutucu olabilmektedir.Bu yayınımızda aslında doğru olarak bildiğimiz bazı yanlışlara değineceğiz.


1)İstediğiniz Şekilde Antrenman Yapabilirsiniz“Erkek gibi antrenman yapma” cümlesi duyacağınız en yanlış cümlelerin başında gelir.Kadınlarda istedikleri tempolarda istediği antrenman metodlarını uygulayabilirler.Tabiki de her kadının spor yapma amacı farklı olduğundan bazı farklılıklar görülecektir,ama yine de bahsettiğimiz gibi kadınlarda yüksek tempo seviyelerine çıkabilirler.


              2) Kadınlar Sadece Kilo Vermek İçin Spor YaparEvet bunu da duyanınız çoktur.Bu yanlış bir düşüncedir,kadınların spora sadece kilolarından kurtulmak için gidiyormuş algısı kesinlikle yanlıştır.Tabiki de bazı kadınlar daha güçlü görünmek,fiziklerini güçlü tutmak için spor yaparken bazıları da fazla kilolalarından kurtulmak için bu yola başvururlar.


               3) Kadınlar İçin Özel Protein Tozu Var Mıdır?Kesinlikle hayır! Erkeklerin ve kadınların kullandıkları protein tozları arasında hiçbir fark yoktur.Bazı Şirketler ticari kaygılarla kadınları yanlış yönlendirerek kadınlar için özel diye nitelendirdikleri ürünler piyasaya sürmektedirler.Bu tarz ürünlerin erkeklerin kullandığı protein tozlarından hiçbir farkı olmadığını bilmemizde fayda var.


               4) Olimpik Ağırlık Kaldırma Antrenmanları Tehlikeli Midir?
Tabiki de erkeklerin ve kadınların kas yapılarını karşılaştırdığımızda farklılıkları görmekteyiz.Erkekler fizikleri gereği daha kaslı ve güçlü oldukları için daha fazla ağırlıkları kaldırabilirler.Dolayısıyla aynı ağırlıkları kadınların kaldırmasını beklemek yanlış olacaktır.Bu ağırlıkları kadınların kaldırması beraberinde olumsuz sonuçlar doğuracaktır.Özetle kadınların ağırlık kaldırma konusunda kendilerine eşlik edecek spor hocaları ile çalışmaları gerekmektedir.
        
    
      5) Ağırlık antrenmanları kadınlara Maskülen Görünüm Kazandırmaz !

Bu da yanlış bilinenlerdendir.Yaptığınız ağırlık antrenmaları özellikle kasların gelişimini ve yağların yakımını hızlandırır.Maskülen bir görünüme dönüşmek DNA’nızla ve çalıştığınız ağırlıkların büyüklükleri ile alakalıdır.Spor yapan kadınların görünüşleri beslenme alışkanlıklarına,çalıştıkları ağırlıklara,genetik yapılarına göre farklılık göstermektedir.Hangi görünüşe kavuşmak istediğimizi yukarıda sıraladığımız kriterler belirleyecektir.
   

      6) Kadınlar Kreatin(Creatine) Kullanmalı Mıdır?
Vücudumuzda gerçekleşen kimyasal olaylarla ilgili fazla bilgisi olmayan kişiler için,kreatin içeriği biraz korkutucu gelebilir.Kreatini sadece “hard” core” vücut geliştiricilerin kullandığını sanabilirsiniz.Fakat kreatin,vücudumuzda doğal yollarla sentezlenen ve enerji depolanmasını ve kullanımı ile ilgili önemli bir role sahip olan bir maddedir.İhtiyacınız olan  depolanmış enerjinizi hücrelerinizden çıkarmanıza yardımcı olacaktır.Vücudumuzda üretilmesine rağmen,yoğun bir antrenman temposu içindeyseniz,yeterli miktarda üretemeyeceğiniz için,kreatin takviyesi almanın hiçbir zararı yoktur.


     7) İhtiyacınız Olan Tek Şey Koşu Bandı Değil

Kardiyo antrenmanlarının,aerobik performansımızın artmasında büyük katkısı vardır.Fakat bunun için tek yöntem tabiki de koşu bantlarında saatlerimizi harcayarak zaman geçirmemiz değildir.Sadece koşarak ya da yürüyerek,amaçladığınız kuvvete ve sağlamlığa ulaşamayız.


Antrenman programlarımıza dayanıklığımızı arttıracak ve daha güçlü kaslara sahip olmamızı sağlayacak hareketler eklemek hem daha çok kalori ve yağ yakımını hızlandırır hem de daha güçlü bir fiziğe ulaşmamızı sağlar.


      8) Zayıflamak Spor Alışlıklarınızı Sonlandırmasın

Her kadının antrenman programlarının aynı olmasını bekleyemeyiz kimileri daha güçlü olmak için uğraşırken kimileri ise sadece zayıflamak için rutin spor aktiviteleri yapmaktadır.Kadınların aşırı zayıf olması hormonal dengelerini bozmakta ve işleyişlerini bozmaktadır.Zayıflamak uğruna alışkanlıklarını tümden değiştirmeniz size olumsuz sonuçlar doğurabilir.Yorum Gönder

0 Yorumlar

close