Mutfakta Doğru Bildiğimiz Yanlışlarımız

etlerde bakteri oluşumu,tavuk yıkanır mı,etleri yıkamak
Mutfakta Doğru Bildiğimiz Yanlışlarımız

'Mutfak Püf Noktaları'

Buzluktaki yemekler çıkarıldığında genellikle mutfak tezgahımızda yavaş yavaş çözülmesini bekleriz.Doğru bildiğimiz bu uygulama aslında yanlıştır.Bunun yerine çözülmesini istediğimiz besinin buzdolabı bölümüne koyularak erimesini beklemeliyiz.Böylece ani ısı değişimden kaynaklanabilecek bakteri oluşumunu engellemiş olursunuz.

Çoğumuz et kokmadığında ya da bozulmuş olduğu görünmediğinde yenebileceğini düşünürüz.Fakat uzmanlar,bozulan etlerde oluşan bu bakterilerin gözle görünmeden de etin üstüne yapışabileceğini söylüyor.

Tavuk pişirmeyi çoğumuz biliriz ve genellikle tavuğu pişirmeden yıkama yolunu tercih ederiz.Fakat tavuk pişirmeden önce yapılacak en büyük yanlışlıklardan biri de budur.Nedeni ise tavukları çiğ iken yıkamak üzerinde bakteri oluşumuna neden olur.Ve diğer yemekler ile temas ettiğinde onlara da bulaşabilir.

Birçoğumuz mangaldaki etler için tek maşa kullanır ancak bu uygulamada oldukça yanlıştır.Her yemek türü için ayrı maşa kullanmalıyız.Eğer aksini yaparsak bakteriler maşa vasıtasıyla diğer yemeklere geçebilir.
Yorum Gönder

0 Yorumlar

close